zwiedzajmy.pl Polska  
WYSZUKAJ W SERWISIE

strona główna
nowości w serwisie
informacje drogowe
parki narodowe
serwis narciarski
galerie zdjęć
rozrywka - sudoku
słownik turystyczny
Informacje drogowe

W trosce o bezpieczeństwo Waszych podróży w tym dziale będziemy się starali umieszczać najważniejsze informacje dotyczące sytuacji drogowej, utrudnienień w ruchu oraz fotoradarów. Nie jesteśmy w stanie prowadzić stałego i bardzo szczegółowego monitoringu, niemniej jednak postaramy się informować Was o tych długotrwałych i najbardziej kłopotliwych dla kierowców utrudnieniach. Poniżej znajdziecie linki do policyjnych stron z informacjami o aktualnej liczbie i lokalizacji fotoradarów oraz do stron GDDKiA zawierających informacje o remontach i warunkach podróży na głównych drogach krajowych.

Komenda Główna Policji - FOTORADARY
Komenda Wojewódzka Policji w Katowicach - FOTORADARY
Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad - LISTA ROBÓT DROGOWYCH
Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad - MAPA WARUNKÓW DROGOWYCH
Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad - STACJE METEO i KAMERY DROGOWE

 

KILKA PORAD, O KTÓRYCH WARTO PAMIĘTAĆ W PODRÓŻY:


Zanim wyjedziesz w trasę poświęć pięć minut na sprawdzenie, czy w Twoim samochodzie działają kierunkowskazy i światła, uzupełnij płyn do spryskiwacza. Większość nowych samochodów wyposażona jest w zestaw zapasowych żarówek, jeśli go nie ma lub jest niekompletny, to nie zapomnij dokupić brakujących.

Warto też zaopatrzyć się w apteczkę, a jeśli juz ją posiadasz, to dobrym pomysłem jest dołożenie do niej np. tabletek przeciwbólowych, leków przeciwalergicznych lub niwelujących chorobę lokomocyjną - w standardowych apteczkach takich środków nie ma, a często się przydają.

Wyjeżdżając pamiętaj, że nie jesteś na drodze sam - postaraj się nie przeszkadzać innym kierowcom ani zbyt szybką i agresywną jazdą, ani też zbyt wolną, powodującą blokowanie ruchu. Jedź swoim tempem, ale pozwól wyprzedzić się szybszym - poruszaj się prawym pasem ruchu, jeśli to potrzebne, to wykorzystaj pobocze i przepuść wyprzedzających - nic Cię to nie kosztuje, a na pewno zyskasz wdzięczność i szacunek na drodze!

Przejeżdżając przez miasto lub poruszając się w korku pamiętaj, że wpuszczenie samochodu z innego pasa ruchu lub drogi podporządkowanej to tylko kilka sekund i na pewno nie spóźnisz się nigdzie z tego powodu. Bardzo rozsądną zasadą, zwłaszcza przy zwężeniach drogi jest 1/1 - jeden samochód przepuszcza jeden samochód - w ten sposób utrzymujemy płynność ruchu i jednocześnie wykazujemy się uprzejmością. Pamiętaj też, że za Tobą są inni kierowcy, więc jeśli postanowisz być nadmiernie uprzejmy i zaczniesz wpuszczać 5 czy 10 samochodów, to zablokujesz ruch za sobą - przesada też nigdy nie jest dobra!

Jeżeli przejeżdżasz obok wypadku, to zatrzymaj się, jeśli możesz komuś pomóc, jeśli nie, to nie zwalniaj tylko po to żeby popatrzyć - w ten sposób jedynie zwiększasz ryzyko kolejnej stłuczki, gdyż kierowcy za Tobą mogą nie spodziewać się nagłego hamowania! Zawsze na drodze planuj swoje manewry i rozsądnie przewiduj, co zrobią inni oraz jak zareagują na Twoje zachowanie - pomyśl jak Ty byś zareagował jeśli podobny manewr wykonałby ktoś przed Tobą.

Bez względu na to, czy wyjeżdżasz latem, zimą czy w każdym innym czasie warto mieć w samochodzie okulary przeciwsłoneczne lub specjalne okulary zapobiegające oślepianiu przez reflektory nadjeżdżających z przeciwka aut. Nie zaszkodzą też gumy do żucia i napój - kiedy poczujesz się zmęczony skorzystasz z nich i z pewnością poprawią Twoje samopoczucie i pomogą się skupić.

Nie zapominaj kontrolować stanu paliwa w czsie jazdy - w niektórych regionach kraju stacje benzynowe znajdziesz co kilka kilometrów, ale w znakomitej większości dzielą je znacznie większe, nawet kilkudziesięciokilometrowe, odległości i zwlekając z tankowaniem zbyt długo narażasz się na niepotrzebne nerwy i paniczne poszukiwania.

Na koniec przypominamy jeszcze tylko, że w większości miast funkcjonują płatne strefy parkowania w centrum, opłacane u parkingowych lub poprzez specjalne kupony i urządzenia elektroniczne. W związku z tym warto mieć w samochodzie trochę drobnych monet w schowku - w nagłym przypadku nie będziesz się zastanawiał gdzie rozmienić. Monety w samochodzie często przydają się też przed sklepem, kiedy potrzebujemy ich do odblokowania wózka na zakupy.

Szczęśliwej drogi !

 
WYZNACZ TRASĘ Z


 
galeria
CZY WIESZ, ŻE...

Jedyne w Polsce Muzeum Instrumentów Muzycznych znajduje się w Poznaniu. W Muzeum zgromadzono profesjonalne instrumenty europejskie, europejskie instrumenty ludowe, instrumenty pozaeuropejskie oraz muzykalia.

|| podziękowania i patronaty || redakcja serwisu || regulamin serwisu || PLIKI COOKIES ||
 
 
©2008 zwiedzajmy.pl
copyright GRUPA 2G - wszystkie prawa zastrzezone