zwiedzajmy.pl Polska  
WYSZUKAJ W SERWISIE

strona główna
dolnośląskie
Bolesławiec
Dzierżoniów
Góra
Jawor
Jelenia Góra
Kłodzko
Legnica
Lubań
Oleśnica
Oława
Polanica Zdrój
Wałbrzych
Wrocław
Ząbkowice Śląskie
Dzierżoniów

    KRÓTKI OPIS     ZABYTKI I MUZEA    INNE ATRAKCJE     NA WYCIECZKI     PRZYDATNE INFO    

 

KRÓTKI OPIS

Dzierżoniów leży w województwie dolnośląskim u stóp atrakcyjnych krajobrazowo i turystycznie Gór Sowich a dokładniej w Kotlinie Dzierżoniowskiej na Przedgórzu Sudeckim. Ma znakomite walory krajobrazowe, gdyż znajduje się pomiędzy Górami Sowimi (od południowego zachodu), Masywem Ślęży (od północy) i Wzgórzami Niemczańskimi. Dzierżoniów jest turystyczną bramą dla wypraw w te rejony. Tereny  cechują się  bogactwem minerałów, unikatowymi elementami fauny i flory oraz nierozwikłanymi tajemnicami podziemi z czasów II wojny światowej.

Dzierżoniów liczy 35 tysięcy mieszkańców, zajmuje powierzchnię 20 km2. Nazwa miasta natomiast pochodzi od genialnego polskiego pszczelarza ks. dr. Jana Dzierżona.

Dzierżoniów to także ciekawa i bogata historia. Znajdują się pamiątki po czasach panowania Piastów, władców czeskich, Habsburgów, czy wreszcie narodu niemieckiego. To właśnie wpływ różnych kultur stanowi o bogatym dziedzictwie naszego miasta. Dzierżoniów zapisał się na kartach europejskiej historii dzięki licznym spotkaniom dyplomatów z Prus, Austrii, Holandii, Angli, Rzeczpospolitej a także koronowanych głów takich jak Fryderyk Wilhelm III oraz car Aleksander I. 

do góry

ZABYTKI I MUZEA

mur1/ Wyjątkowe w skali kraju XIV wieczne mury obronne w połączeniu z coroczną imprezą kulturalną, jaką jest „Poezja na Murach” ( czerwiec – dysponujemy profesjonalną kasetą z tej imprezy).

2/ Kościół pw Św. Jerzego ( patrona miasta) z XIV w. włączony w powstający Szlak Joannitów wraz z „Jarmarkiem Św. Jerzego”- średniowieczną zabawą ludową (kwiecień – również dysponujemy kasetą).

3/ Postać ks. dr. Jana Dzierżona (drugi patron miasta) promowana w ramach imprezy kulturalnej p.n. „Miodobranie” (9-12 sierpnia 2007r).

4/ Tradycje gospodarcze Dzierżoniowa – w minionych latach kolebka polskiej elektroniki (ZR Diora), obecnie najprężniej rozwijająca się strefa ekonomiczna w połączeniu z XIII targami gospodarczymi p.n. „Dzierżoniowskie Prezentacje”(wrzesień – posiadamy kasety)

widok5/ Ciekawostki
- w średniowiecznym Reichenbachu (obecnie Dzierżoniowie) miały swoje placówki trzy zakony rycerskie:

  • Augustianie-eremici– w XIV w. istotne miejsce w życiu miasteczka zajmował klasztor jednego z popularnych wówczas zakonów żebrzących – augustianów-eremitów. W mieście funkcjonowała nawet nazwa platea mendicancium, która oznaczała ich dzielnicę. O popularności zakonu w okresie średniowiecza świadczyły również liczne nadania.
  • Bożogrobcy – na ulicy Ząbkowickiej znajdują się mało interesujące ruiny kamienicy nr 50. Do początków XII w., w tym miejscu stał wspaniały gotycki kompleks, składający się z kościoła, klasztoru i szpitala. Należały one do nieistniejącego już dzisiaj zakonu Stróżców Świętego Grobu w Jerozolimie.
  • Joannici – istotnym elementem średniowiecznej historii Europy były wyprawy krzyżowe. Ich echem było powołanie zakonów rycerskich do obrony miejsc świętych w Jerozolimie. Wyrazem tych idei było sprowadzenie do Dzierżoniowa przedstawicieli jednego z największych zakonów braci-rycerzy tej epoki czyli joannitów.

6/ Znane postacie związane z Dzierżoniowem:
- ks. dr Jan Dzierżon – patron miasta, sławny pszczelarz
- aktor - Zbigniew Cybulski
- reżyser - Sylwester Chęciński
- naukowiec prof. Wilhelm Rotkiewicz - współtwórca polskiej radiotechniki
- Paweł Sibik – piłkarz m.in. Lechii Dzierżoniów, Odry Wodzisław Śląski; uczestnik Mistrzostw Świata 2002
- Katarzyna Glinka - aktorka, absolwentka II LO
- Joanna Górniak – aktorka, absolwentka I LO
- Adam Lizakowski – poeta, urodzony w Dzierżoniowie, absolwent I LO
- Ewa Tylecka – Miss Polonia 1995

do góry

INNE ATRAKCJE

ratuszJarmark Pszczelarski - Miodobranie.
Impreza ta jest okazją do spotkania się miłośników miodu.. Jak co roku do Dzierżoniowa zjeżdżają pszczelarze z całej Polski aby zaprezentować swoje wyroby. Podczas Miodobrania, mieszkańcy Dzierżoniowa oraz przybyli goście mają znakomitą okazję degustować miody z różnych rejonów Polski. Nie brakuje również kosmetyków oraz innych artykułów na bazie produktów pszczelarskich. Podczas Miodobrania organizowane są ponadto Targi Rękodzieła Artystycznego i Sztuki Ludowej. Jest to wspaniała okazja do podziwiania i zakupu różnego rodzaju rękodzieł. Przykładem takiej sztuki mogą być chociażby obrazy, rzeźba ludowa, kompozycje kwiatowe, zdobione ręcznie szkło, porcelana, hafty, gobeliny, malowany ręcznie jedwab, witraże, kowalstwo artystyczne, obrusy, latawce, wyroby ekologiczne z mchu, słomy i wikliny, torebki artystyczne a także wyroby z masy solnej oraz gliny. Imprezie tej, towarzyszą występy zespołów folkowych i folklorystycznych z Polski oraz całego świata.

„Kościół narodów” – Kalejdoskop Kultur Dolnego Śląska to impreza cykliczna mająca na celu przedstawienie wielokulturowości Dolnego Śląska poprzez kultywowanie i propagowanie dorobku różnych kultur oraz pielęgnowanie tradycji narodowych. Podczas tej imprezy przybliżamy mieszkańcom Dzierżoniowa życie i kulturę narodów, które zamieszkiwały ten teren. Przedstawiamy wpływ tych narodów na kształtowanie się powojennej historii, ekonomii oraz obyczajowości na naszych terenach. W roku 2007 przedstawimy kulturę kresową.

do góry

NA WYCIECZKI

Góry Sowie  
zajmują powierzchnię ok. 200 km², rozciągają się na długości 26 km (35 km licząc po linii grzbietowej) ulokowane są między górami: Wałbrzyskimi i Pogórzem Wałbrzyskim od zachodu a Bardzkimi od wschodu. Na wschodzie granicą jest Przełęcz Srebrna, a na zachodzie dolina rzeki Bystrzycy. Od północy ograniczone są Kotliną Dzierżoniowską a od południa Obniżeniem Noworudzkim i Wzgórzami Włodzickimi. W okolicach Głuszycy graniczą z Górami Kamiennymi. Są to góry bardzo zróżnicowane pod względem wysokości, najwyższy szczyt to Wielka Sowa (1015 m n.p.m.). Pozostałe szczyty Gór Sowich mają wysokość od 600-980 m n.p.m. W szczytowych partiach znajdują się ciekawe gniazda skalne. Góry z wyjątkami polan w okolicach szczytowych i przełęczy porasta całkowicie las świerkowy, z rzadko występującymi naturalnymi buczynami i cisami. Punkty widokowe mieszczą się na wieżach widokowych, na skałkach lub na szczytowych polanach. Góry te stanowią najstarszą część Sudetów i są zbudowane głównie z prekambryjskich gnejsów.

- Szczyty: - Wielka Sowa  1015 m n.p.m.
                 - Mała Sowa        972 m n.p.m.
                 - Kalenica            964 m n.p.m.
                 - Słoneczna          960 m n.p.m.

- Przełęcze: - Kozie Siodło            885 m n.p.m.
                    - Przełęcz Jurgowska 805 m n.p.m.
                    - Przełęcz Walimska  750 m n.p.m.
                    - Przełęcz Srebrna      586 m n.p.m.

Szlaki turystyczne

Infrastruktura turystyczna i sportowa z roku na rok się rozrasta i ulega modernizacji. Na terenie Gór Sowich znajduje się wiele wyciągów i tras narciarskich, szlaków rowerowych. Ponadto w Górach Sowich znajduje się gęsta sieć szlaków turystycznych, prowadzących w większości po najciekawszych przyrodniczo i krajobrazowo miejscach.

do góry

PRZYDATNE INFO

Urząd Miasta
Rynek 1, 58-200 Dzierżoniów, tel.: 074 6450800

do góry

Informacje zredagowane przez zespół ZWIEDZAJMY.PL na podstawie materiałów udostępnionych nam dzięki uprzejmości Urzędu Miejskiego w Dzierżoniowie (dzierzoniow.pl). Szczególne podziękowania za życzliwość i współpracę dla Pani Barbary Hucaluk.

 
WYZNACZ TRASĘ Z


 
galeria
|| podziękowania i patronaty || redakcja serwisu || regulamin serwisu || PLIKI COOKIES ||
 
 
©2008 zwiedzajmy.pl
copyright GRUPA 2G - wszystkie prawa zastrzezone