zwiedzajmy.pl Polska  
WYSZUKAJ W SERWISIE

strona główna
pomorskie
Chmielno
Czarna Woda
Czersk
Człuchów
Gdańsk
Gdynia
Miasto i Gmina Puck
Nowy Dwór Gdański
Parchowo
Przechlewo
Chmielno

    KRÓTKI OPIS     ZABYTKI I MUZEA    INNE ATRAKCJE     NA WYCIECZKI     PRZYDATNE INFO    

 

KRÓTKI OPIS

Gmina Chmielno usytuowana w środkowej części województwa pomorskiego jest najmniejszą gminą powiatu kartuskiego. Podstawowym jej atutem są przepiękne, malownicze krajobrazy. Niemalże cały obszar gminy znajduje się w granicach Kaszubskiego Parku Krajobrazowego, a więc jest to teren prawnie chroniony.

Intensywnie rozwija się tu turystyka, czemu sprzyjają atrakcyjne trasy rowerowe, prowadzące przez najciekawsze miejscowości gminy. Poza tym istnieje możliwość uprawiania sportów wodnych, takich jak: żeglarstwo, kajakarstwo, surfing czy wędkarstwo.
Chmielno – stolica gminy stanowi swoiste zagłębie turystyczne Kaszub. Mnóstwo ośrodków wypoczynkowych i prywatnych kwater, miła atmosfera, smaczna kuchnia przyciągają niezliczone rzesze wczasowiczów. Nie bez powodu więc uznano Chmielno za najbardziej atrakcyjną miejscowość turystyczną do 4 tys. mieszkańców i nazwano „Perełką Pomorza”. Wszystkie te atrakcje stwarzają możliwości rodzinnego wypoczynku nie tylko latem, zaś ciekawe położenie wśród wielu jezior i lasów sprawia, że pobyt w tej gminie pozostaje w pamięci na długie lata.

do góry

ZABYTKI I MUZEA

W Chmielnie:
Kościół parafialny św. Piotra i Pawła pochodzący z 1845 roku, z umieszczoną w fundamencie datą. Jego czworoboczną wierzę postawiono 1860 roku, a jej połączenie z korpusem głównym nastąpiło w roku 1887. Jego wnętrze staraniem ks. Stanisława Gronowskiego ozdobił w 1956 roku malowidłami wzorów haftu kaszubskiego artysta malarz Wacław Szczeblewski. We wnętrzu godny obejrzenia jest barokowo ołtarz główny z 1700 roku, dwa XVIII- wieczne feretrony i ciekawa chrzcielnica. Cennym zabytkiem jest także legendarny dzwon z XVI wieku z gotyckim napisem, zawierającym wezwaniem do św. Anny Barbary i Katarzyny o pomoc przeciw złym siłom.

Muzeum Ceramiki Kaszubskiej Neclów
Działające od 1993 roku przy warsztacie garncarskim położonym przy drodze do Kartuz. W budynku na pierwszym piętrze można obejrzeć prace garncarza na kole i samemu spróbować sztuki wykonania naczynia glinianego. Drugie piętro zajmuje ekspozycja ceramiki Neclów, zdobionej wzorami charakterystycznymi dla chmieleńskiej dynastii. Możemy tu również zapoznać się z bogatą historią rodziny Neclów, od 100 lat związanej z Chmielnem. Na parterze mieści się „serce” warsztatu garncarskiego – piec do wypalania ceramiki. Tu możemy również dokonać zakupu pięknych pamiątek ceramicznych, które będą przypominały pobyt w Chmielnie i zachęcały do ponownego przyjazdu.

widokStara Checz Kaszubska
Niedaleko muzeum znajduje się chata konstrukcji szkieletowej, relikt dawnej zabudowy wsi. Obecny wygląd uzyskała w 1995 roku, kiedy odcięto od całości obiektu część grożącą zawaleniem, należącą jak dawniej do drugiego właściciela.

Grodzisko
Pozostałość kasztelańskiego grodu z X- XIII wieku. Do dziś zachowały się jedynie zarysy wałów obwiednich. Położone na przesmyku pomiędzy Jeziorem Białym i Kłodnem, z prowadzącą tędy drogą na jeziorną plażę i dalej do ośrodków wypoczynkowych.

Żelazny krzyż
Na terenie grodziska stoi krzyż wykuty z żelaza z 1888 roku, ufundowany przez Feliksa Gilmeistra w 25 rocznicę Powstania Styczniowego.

Warsztat garncarski „Genius”

Zakład ceramiczny rozpoczął swoją działalność w 1981 roku. Właścicielem warsztatu garncarskiego jest Eugeniusz Trowski. Wykonują półfabrykaty i wyroby gotowe na zlecenie firm ceramicznych zagranicznych i krajowych z materiałów powierzonych i własnych. Można obejrzeć, kupić a nawet wykonać swój wyrób ceramiczny (garnek) i zabrać go na pamiątkę.

Izba Regionalna „KASZËBSKÔ CHËCZ”
Znajduje się ona tuż za budynkiem Szkolnego Schroniska Młodzieżowego. Izba mieści się w starym budynku po byłym przedszkolu, wokół którego już z daleka widoczne są stare maszyny rolnicze oraz inne urządzenia wykorzystywane do pracy na wsi. W chwili obecnej w izbie i wokół niej zgromadzone zostało ponad 500 eksponatów. Są wśród nich m.in. stare meble, przedmioty codziennego użytku w gospodarstwach domowych oraz tradycyjnej sztuki ludowej i kaszubskiego rzemiosła tradycyjnego. Tu można zapoznać się z tradycyjnym sposobem przygotowania tabaki będącej symbolem odrębności Kaszubów.

Galeria „Kaszubski Róg”

W galerii Kaszubski Róg mieszczącej się na placu Trojana zostały zgromadzone wyroby z rogów bydlęcych - tabakierki, świeczniki, serwetniki, laski itp. oraz duży wybór rzeźb z poroża. Jest to jedyny sklep na Pomorzu gdzie jest taki duży asortyment przedmiotów z rogów i poroża.
Ponadto znajdziemy tam duży wybór przedmiotów z innych dziedzin sztuki regionalnej Kaszub: ceramika kaszubska, hafty, rzeźby i płaskorzeźby, malarstwo olejne, akwarele i szkło użytkowe malowane we wzory kaszubskie, literaturę kaszubską i o Kaszubach oraz inne drobiazgi.

Izba Pamięci - Juliusza Studnickiego
W Gminnym Ośrodku Kultury, Sportu i Rekreacji w Chmielnie znajduję się Izba Pamięci Juliusza Studnickiego założona przez prof. Włodzimierza Łajminga w której znajdziemy m.in. obraz „Kościół w Chmielnie”. Juliusz Studnicki urodził się 14.07.1906 roku w Kniażycach. Studia artystyczne w latach 1924- 1929 w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Po II wojnie światowej osiedlił się na Wybrzeżu. Był jednym z organizatorów Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Pięknych w Sopocie, kierując w latach 1945-1963 Katedrą Malarstwa Sztalugowego i Rysunku. Przyjeżdżał wtedy ze swoimi studentami na plenery do Chmielna. Zmarł 3 marca 1978 roku.


POZA CHMIELNEM

widokMłyn w Chmielonku

Położony przy drodze do wsi Zawory na Raduni. Zbudowany w 1738 roku, zniekształcony podczas wielokrotnej przebudowy. Od 1972 roku przystosowany do pracy za pomocą energii elektrycznej. Młyn wodny działał tu od XIII wieku i zbudowany został przez cystersów z Oliwy. Obecnie jest własnością gminy Chmielno.

Stacja kolejowa w Miechucinie

Rzadki zespół zabytkowy z budynkiem dworca kolejowego i wieżą ciśnień o rozmieszczeniu przestrzennym nie zmienionym od początku ubiegłego stulecia. Od dnia 23 czerwca 2000 roku dworzec jest nieczynny, ponieważ linię kolejową Kartuzy- Lębork zlikwidowano.

W Borzestowie
ślady dawnego budownictwa.

Checz Pomorańców w Łączyńskiej Hucie
Chata Studenckiego Klubu „Pomorania” działającego przy Zarządzie Głównym Zrzeszenia Kaszubsko Pomorskiego.

do góry

INNE ATRAKCJE

Prawie cała gmina Chmielno jest obszarem prawnie chronionym, bo niemal w całości leży w granicach Kaszubskiego Parku Krajobrazowego. Jest ona niejako łącznikiem pomiędzy Lasami Mirachowskimi i lasami południowo-wschodniej części Parku. Gmina Chmielno to obszar rolniczy, bez większych kompleksów leśnych, a więc i bez większego ich wpływu na walory przyrodnicze tego obszaru. Jedyna godna uwagi połać leśna znajduje się wokół wsi Przewóz, u południowo- wschodnich brzegów Jeziora Raduńskiego Dolnego. Nie ma w gminie żadnych rezerwatów przyrody, ani też obiektów przestrzennych, które by na takie wyróżnienie zasługiwały. Jest tu jednak pięć pomników przyrody w postaci starych drzew, wśród których na uwagę zasługują dwie 200 i 300-letnie lipy w wymienionej wsi Przewóz, a projektuje się utworzenie aż 58 drzewiastych pomników przyrody znajdujących się w różnych częściach gminy. Jest też w gminie Chmielno kilka, choć niewielkich i rozproszonych Obszarów Cennych Przyrodniczo. Należą do nich wilgotne łąki, szuwary, torfowiska, fragmenty boru i brzeziny bagiennej, zarośla wierzbowe, płaty olsów i buczyny w okolicach miejscowości Rzym, Borzestowska Huta, Garcz i Chmielno oraz jezior: Nierzostowo, Raduńskie Dolne, Reskowskie, Białe i Rekowo. Są w różnych częściach gminy jeszcze inne obszary wartościowe pod względem przyrodniczym, choć nie objęte statusem ochrony. Jeziora: Raduńskie Dolne wraz z Nierzostowem, Kłodnem, Białe i Rekowo oraz ich obrzeże szerokości 500 m określone zostały jako strefa ciszy.

do góry

NA WYCIECZKI

krajobraz"Droga Kaszubska"
Umownie za jej początek przyjęto skrzyżowanie w miejscowości Garcz, gdzie droga skręca w lewo w kierunku Chmielna. Wybudowano ją w latach 1965-67 jako drogę krajobrazową.

Inicjatorem budowy był Bernard Szczęsny Wiceprzewodniczący Prezydium Wojewódzkiej Rady Narodowej w Gdańsku i Przewodniczący Zarządu Głównego Zrzeszenia Kaszubsko Pomorskiego.

Przez ponad 20 km mamy okazję podziwiać najwspanialsze widoki z drogi wijącej się między jeziorami (Łapalickie, Białe, Kłodno, Małe Brodno, Wielkie Brodno i Ostrzyckie), zalesionymi wzgórzami, wioskami i coraz liczniej zabudowanymi przesiółkami. Na wzniesieniach punkty widokowe: Góra Tarnowa, Biskupia, Sobótka, Złota Góra, Jastrzębia Góra, z których można podziwiać wspaniałe widoki na okolicę-jeziora morenowe i lasy.

Chmielno-wieś gminna. Tradycje jako letniska sięgają poł. XIX w. Znajdziemy tu : grodzisko archeologiczne, zabytki architektury oraz powszechnie znany, istniejący od wielu pokoleń warsztat garncarski rodziny Neclów. Baza noclegowa i gastronomiczna, hotele, pensjonaty, kwatery agroturystyczne. Nad jeziorami liczne ośrodki wypoczynkowe i domki letniskowe, wycieczki statkiem po jeziorze Białym.

Dalej na trasie pełne uroku wioski: Chmielonko, Zawory, Ręboszewo, Brodnica Dolna, Ostrzyce. W sezonie pełno turystów. Ładnie położone i dobrze zagospodarowane zapraszają do swoich pensjonatów ze wspaniałą kuchnią regionalną. Udostępniają pływający sprzęt: kajaki, żaglówki, rowery wodne .

Umownym końcem Drogi Kaszubskiej jest skrzyżowanie z drogą Żukowo-Kościerzyna, przy której ma swoją siedzibę Kaszubski Uniwersytet Ludowy. We wnętrzach ekspozycja kaszubskiej sztuki ludowej.

Ostatnie kilometry prowadzą pnącą w górę, krętą drogą wzgórz Szymbarskich, przez rezerwat przyrody z cennym drzewostanem lasu bukowego, pięknego wiosną gdy jest soczyście zielony jak i jesienią gdy jest złoty.

Kulminacyjnym punktem widokowym jest Wieżyca/328,6m.npm/, na szczycie której z tarasu wzniesionej wieży rozciąga się rozległy widok na całą kaszubską krainę.

krajobrazTRASA ROWEROWA - Chmielno - Łapalice - Chmielno
Zamkowa Trasa Rowerowa rozpoczyna się w Chmielnie i biegnie między jeziorami Białe, Kłodno i Rekowo do lasu. Stromym podjazdem jedziemy początkowo w kierunku Kartuz. Wjeżdżamy do lasu, by po przejechaniu 500m skręcić w lewo w kierunku Łapalic.

Dosyć krętą, malowniczo wytyczoną trasą wśród wąwozów (około 1600 m) do­cieramy do skrzyżowania, gdzie skręcamy w lewo. Tutaj Trasa Zamkowa biegnie równolegle do trasy zielonej. Poruszając się w dalszym ciągu drogą leśną docieramy do współcześnie budowanego Zamku w Łapalicach. W spe­cjalnie przygotowanym miejscu widokowym możemy podziwiać tę niezwykłą budowlę.

Wjeżdżamy na drogę asfaltową ok. 700 m i jedziemy w kierunku urokliwej letniskowej wsi Łapalice, po drodze podziwiając piękny pagórkowaty kaszubski krajobraz i jezioro Rekowskie. W pobliżu Gospodarstwa Agroturystycznego Państwa Socha wjeżdżamy na utwardzoną drogę gruntową. Po pokonaniu 700 m docieramy do skrzyżowania ulicy Polnej z ulicą Turystyczną. Tutaj skręcamy w lewo i ulicą Turystyczną jedziemy w kierunku ulicy Chmieleńskiej. Dojeżdżamy do ulicy Chmieleńskiej, skręcamy w lewo. Po pokonaniu 2300 m docieramy do Drogi Kaszubskiej.

Droga Kaszubska, wybudowana została w latach 60 - tych. Prowadzi ona przez Chmielno, Chmielonko, Zawory, Ręboszewo, Złotą Górę, - gdzie znajduje się znany punkt widokowy. Droga przewija się między sześcioma jeziorami: Białym, Kłodnem, Raduńskim, Małym Brodnem, Wielkim Brodnem i Ostrzyckim, wchodzącymi w skład „Kółka Raduńskiego". Prowadzi przez najpiękniejsze tereny w samym sercu Pojezierza Kaszubskiego, ma 22 kilometry. Kontynuując naszą wędrówkę, skręcamy w lewo i drogą Kaszubską jedziemy do centrum Chmielna. Pokonaliśmy 10.800m. Trasa jest oznakowana w dwóch kierunkach, więc od Państwa zależy jak ma przebiegać Wasza wędrówka.


TRASA ROWEROWA WOKÓŁ JEZIORA KŁODNO - Chmielno - Zawory - Chmielno
Naszą wędrówkę rowerową rozpoczynamy w centrum Chmielna, sprzed budynku Gminnego Ośrodka Kultury, w którym mieści się Punkt Informacji Turystycznej.

W budynku GOK-u znajduje się Izba Pamięci Juliusza Studnickiego można tu również zwiedzać wystawy malarstwa czy fotografii. W sezonie letnim wystawiane są inscenizacje „Wesele Kaszubskie” w wykonaniu Kaszubskiego Zespołu Pieśni i Tańca „Chmielanie”.

W Chmielnie należy udać się do Muzeum Ceramiki Kaszubskiej Neclów z warsztatem garncarskim (istnieje również drugi warsztat garncarski „Genius” z ceramiką współczesną), Izbą Regionalną ze zbiorem rzeczy i przedmiotów, które były używane przez dawnych Kaszubów. W Chmielnie można też zobaczyć starą checz kaszubską stojąca na tzw. Kaczym Rynku. Zwiedzając Chmielno warto wstąpić do kościoła parafialnego pochodzącego z 1845r. z wnętrzem ozdobionym malowidłami haftu kaszubskiego.

widokJedziemy główną ulicą (Gryfa Pomorskiego) będącą jednocześnie Drogą Kaszubską w kierunku południowym. Tuż za ostatnimi domami po lewej stronie ukazuje nam się jezioro Kłodno, a po prawej stronie mijamy osiedle nazywane przez miejscową ludność Kubą. Jadąc dalej mijamy po prawej stronie drogę prowadzącą do Łączyńskiej Huty i Wygody. Przejeżdżając 1 km zbliżamy się do wsi Chmielonko i mijamy most, pod którym płyną wody „królowej rzek kaszubskich” - Radunii, a po lewej stronie znajduje się stary młyn z 1738 roku, kilkakrotnie przebudowany, ale nadal działający. Tuż za młynem znajduje się Zakład Odzieżowy „Aryton”, znany w Polsce i na całym świecie dzięki medalom zdobytym na Targach Poznańskich.
Poruszając się w stronę Zawór 300 m od młyna mijamy po prawej stronie drogę prowadzącą do wsi Lampa i dalej do Przewozu. Następne kilkaset metrów od tej krzyżówki jest ostry zakręt w lewo. Na przeciwko tegoż zakrętu znajduje się mały wąwóz, który znakomicie obrazuje ukształtowanie terenu pomorenowego. Przejeżdżając przez most łączący Jezioro Kłodno i Brodno Małe zbliżamy się do miejscowości Zawory, gdzie koło przystanku PKS skręcamy w lewo i przejeżdżamy przez wioskę, aby na następnym rozwidleniu, na którym znajduje się kapliczka, skręcić w lewo i przy krzyżu jeszcze raz w lewo. Jedziemy ciągle wzdłuż jeziora. Mijamy wioskę i piaszczystą drogą dojeżdżamy do ośrodków wypoczynkowych, kolejno: Tamowa, Bachus, Krefta, Relaks, Szuwarek, Świt. Na skrzyżowaniu skręcamy w lewo, i tuż u stóp Góry Tamowej zaczyna się droga asfaltowa, która zaprowadzi nas do samego Chmielna.

Około 200 metrów od OW „ Relaks” możemy się zatrzymać i podziwiać piękny pejzaż Góry Tamowej. Dalej mijamy kolejne ośrodki i przejeżdżamy przez most łączący jeziora Białe i Kłodno. Dalej po lewej stronie mijamy gminną plażę strzeżoną, za którą znajduje się Grodzisko z żelaznym krzyżem postawionym w 1888 roku przez Feliksa Gilmeistra w 25 rocznicę Powstania Styczniowego. Teren Grodziska jest nadal objęty ochroną konserwatora zabytków, a wydobyte kiedyś przedmioty można oglądać w Muzeum Archeologicznym w Gdańsku. Za grodziskiem po lewej stronie mijamy jezioro Białe i zbliżamy się do ulicy Świętopełka, przy której można odpocząć i coś zjeść w Barze „Szwagier” czy restauracji „U Świętopełka”. Po przejechaniu kilkaset metrów jesteśmy znowu w centrum Chmielna. Przejechaliśmy 6.700 m. Trasa jest oznakowana w dwóch kierunkach, więc od Państwa zależy jak ma przebiegać wędrówka.

do góry

PRZYDATNE INFO

Punkt Informacji Turystycznejznajduje się w Gminnym Ośrodku Kultury w Chmielnie. Jest punktem sezonowym, czynnym od poniedziałku do piątku w godz. 9:00 - 18.00, w soboty od 9.00-15.00.

Urząd Gminy w Chmielnie
ul. Gryfa Pomorskiego 22, 83-333 Chmielno, tel./fax 058 684-22-16

Gminny Ośrodek Zdrowia
Chmielno ul. Grzędzickiego 24, 83-333 Chmielno, tel. 058 684 22 13
Czynny jest:
od poniedziałku do piątku w godz.: 7.30 - 17.30, w soboty w godz.: 9.00 – 12.00

Posterunek Policji w Chmielnie
83-333 Chmielno, ul. Grzędzickiego 2, Tel. 058 684-22-77, 694-92-21

do góry

Informacje zredagowane przez zespół ZWIEDZAJMY.PL na podstawie materiałów udostępnionych nam dzięki uprzejmości Urzędu Gminy Chmielno. Szczególne podziękowania za życzliwość i współpracę dla Pani Wandy Szczęsnej.

 
WYZNACZ TRASĘ Z


 
galeria
|| podziękowania i patronaty || redakcja serwisu || regulamin serwisu || PLIKI COOKIES ||
 
 
©2008 zwiedzajmy.pl
copyright GRUPA 2G - wszystkie prawa zastrzezone