zwiedzajmy.pl Polska  
WYSZUKAJ W SERWISIE

strona główna
kujawsko-pomorskie
Powiat Bydgoski
Powiat Chełmiński
P. Golubsko-Dobrzyński
Powiat Grudziądzki
Powiat Radziejowski
Powiat Świecki
Powiat Toruński
Powiat Tucholski
Powiat Żniński
Włocławek
Powiat Toruński

    KRÓTKI OPIS     ZABYTKI I MUZEA    INNE ATRAKCJE     NA WYCIECZKI     PRZYDATNE INFO    

 

KRÓTKI OPIS

Powiat Toruński to ciekawy i zróżnicowany pod względem geograficznym i środowiskowym obszar województwa kujawsko – pomorskiego. Skupia na swym terenie osiem gmin wiejskich ( Chełmża, Czernikowo, Lubicz, Łubianka, Łysomice, Obrowo, Wielka Nieszawka, Zławieś Wielka) oraz jedno miasto Chełmża.
Bogactwo historyczne przeplata się tutaj z bogactwem przyrodniczym. Powiat leży w miejscu, w którym łączą się ze sobą trzy krainy geograficzno – historyczne: ziemia chełmińska z miastem Toruniem, ziemia dobrzyńska i Kujawy.

Odwiedzając miejscowości powiatu możecie państwo skorzystać z wielu atrakcji jakie przygotowały dla turystów poszczególne gminy. Zlokalizowane w pobliżu lasów i jezior miejscowości umożliwiają czynny wypoczynek. Wędkowanie, zbieranie grzybów, wycieczki piesze i rowerowe, a przede wszystkim poznanie tradycyjnej i gościnnej wsi to tylko nieliczne atrakcje z jakich można korzystać.

Powiat toruński dysponuje dobrze rozwiniętą infrastrukturą. Na jego terenie znajduje się 11-kilometrowy odcinek autostrady A-1 wraz z przeprawą mostową przez Wisłę w Czerniewicach-Grabowcu. Podstawowe znaczenie dla powiatu (jak i dla całego województwa) mają drogi krajowe:
nr 1 (Gdańsk-Toruń-Łódź-Katowice),
nr 10 (Szczecin-Bydgoszcz-Toruń-Płońsk-Warszawa),
nr 15 (Poznań-Inowrocław-Toruń-Brodnica-Olsztyn)
i nr 80 (Bydgoszcz-Toruń-Lubicz).

do góry

ZABYTKI I MUZEA

pałacW bogatym krajobrazie kulturowym Powiatu Toruńskiego szczególna rolę odgrywają pełne uroku i wewnętrznego ciepła zespoły pałacowo – parkowe. Są to obiekty o ogromnie ważnej funkcji ekologicznej i jednocześnie kulturowo – historycznej, stanowiące enklawy zieleni w często rozległych, wypłaszczonych, bezleśnych terenach uprawowych. Na przestrzeni wieków powstało wiele wspaniałych założeń pałacowo – parkowych według projektów najznakomitszych, nie tylko polskich twórców. Architektoniczny krajobraz kształtowali wielcy właściciele ziemscy mający tu swoje posiadłości rodowe. Do dnia dzisiejszego dotrwało wiele rezydencji barokowych, klasycystycznych bądź neogotyckich zasługujących na wyróżnienie. Najpiękniejsze i najbardziej wartościowe zespoły pałacowo – parkowe stanowią obiekty w Turznie (gmina Łysomice), Nawrze, Pluskowęsach (gmina Chełmża), Gronowie (gmina Lubicz), Obrowie (gmina Obrowo).

Powiat Toruński charakteryzuje także nagromadzenie miejsc kultu religijnego. Najstarsze sanktuaria sięgają swoją genezą nawet XII wieku. Kościoły już od dawna traktowane są jako miejsca godne zwiedzania i stają się coraz częstszym celem wycieczek turystycznych.

Ważnym ośrodkiem turystycznym Powiatu Toruńskiego jest Chełmża, dawna stolica diecezji chełmińskiej (1243-1824), wzmiankowana po raz pierwszy w źródłach pisanych w 1222 r., jeszcze pod dawną nazwą - Łoza. Prawa miejskie otrzymała w 1251 r. i aż do początku XIX w. traktowana była przede wszystkim jako miasto biskupie. Do obiektów zabytkowych w mieście należą: konkatedra pod wezwaniem Świętej Trójcy z 1251 r. wraz z zabytkowym wyposażeniem i wystrojem; gotycki kościół filialny pod wezwaniem św. Mikołaja z 1248 r. wraz z zabytkowym wyposażeniem; brama ceglana - być może pozostałość dawnego pałacu biskupiego oraz kamienna brama gotycka; średniowieczny układ urbanistyczny miasta; neogotycki ratusz; cmentarz ewangelicki z 1868 r. (nieczynny) i cmentarz katolicki z pierwszej połowy XIX w. (tu znajdują się dwie zabytkowe kaplice: rodziny Kalksteinów z Pluskowęs - ok. 1860 r. i rodziny Zawiszów Czarnych z Warszewic - 1879 r.). Jedną z ostatnich sensacji historycznych Chełmży było odkrycie tajemniczego podziemia w pobliżu katedry Świętej Trójcy, które być może są częścią tunelu łączącego różne ważne obiekty w mieście.

Na terenie gminy Chełmża zachowało się kilka zespołów pałacowo-parkowych. W Nawrze znajduje się pałac, którego właścicielem w XIX w. był Józef Kruszyński, pełniący w czasie powstania listopadowego funkcje urzędnicze w rządzie powstańczym. Podobne zespoły pałacowe zachowały się także w Pluskowęsach, Brąchnówku oraz Kończewicach. Dużą atrakcją turystyczną są także ruiny kościoła z XIII/XIV w. w Zajączkowie, rozebranego w 1868 r.; kościół gotycki pod wezwaniem św. Katarzyny w Grzywnie z ok. 1300 r.; kościół pod wezwaniem Narodzenia NMP w Kiełbasinie z XIV w., a także legendarne miejsce z kapliczką w Bielczynach, gdzie w 1260 r. zmarła pustelnica bł. Juta.

kościółDo ważnych zabytków Powiatu Toruńskiego należy też kościół pod wezwaniem św. Bartłomieja w Czernikowie, pochodzący z ok. 1370 r. i przebudowany w XVI-XVII w. Wystrój i wyposażenie tego kościoła pochodzi z XVIII w., a najciekawszym obiektem jest ołtarz główny z drugiej połowy XVIII w.

Do najciekawszych zabytków na terenie gminy Lubicz należą: drewniany kościół we wsi Młyniec z XVIII w., zespół pałacowy w Gronowie i ruiny zamku w Złotorii, wybudowanego w XIV w.

Do ciekawostek turystycznych Powiatu Toruńskiego należy też kościół gotycki pod wezwaniem św. Jana Chrzciciela w Świerczynkach (gm. Łysomice), pochodzący z XIII-XIVw. i przebudowany w wieku XVI. Natomiast w Turznie (gm. Łysomice) zachował się zespół pałacowo-parkowy z XIX w.. Podobnie w pobliskich Piwnicach (gm. Łysomice) zachował się zabytkowy dworek i park z połowy XIX w.

Z kolei ciekawostką historyczną gminy Obrowo jest wieś Brzozówka, założona w XVIII w. przez osadników holenderskich, nazywanych Olendrami. We wsi zachowały się zabytkowe chaty z XIX w., a także żelbetonowe schrony z okresu II wojny światowej. Na terenie tej samej gminy znajduje się również zespół dworsko-pałacowy w Łążynie, z charakterystycznym dworem klasycystycznym z początku XIX w. i parkiem pochodzącym z połowy ubiegłego stulecia.

Na terenie powiatu zachowały się też fragmenty dwóch zamków krzyżackich. Pierwszy z nich znajduje się w Zamku Bierzgłowskim (gm. Łubianka) i pochodzi z lat 1260-1270. W latach 1270-1415 był on siedzibą komturstwa, po czym został wcielony do komturstwa toruńskiego. Z kolei w Małej Nieszawce zachowały się ruiny zamku, który Krzyżacy zaczęli wznosić wkrótce po przybyciu na te tereny w 1230 r. W zamku tym rezydował pierwszy na ziemiach polskich komtur krzyżacki. Po pokoju melneńskim, podpisanym w 1422 r. Krzyżacy zobowiązali się wobec króla Władysława Jagiełły do zwrotu części lewego brzegu Wisły (okręg nieszawski) i zburzenia zamku w Nieszawie, co uczynili w latach 1423-1424. Do dziś zachowały się fundamenty krzyżackiej warowni nad Wisłą.
O bolesnych wydarzeniach ostatniej wojny przypominają natomiast liczne Miejsca Pamięci Narodowej w Bielczynach, Biskupicach, Bocieniu, Chełmży, Chorabie, Cierpicach, Czarnowie, Dźwierznie, Górsku, Grabowcu, Grębocinie, Grodnie, Jedwabnie, Koniczynce, Lulkowie, Łążynie, Rogówku, Różankowie, Silnie, Szerokopasie, Witowężu, Zajączkowie, Zelgnie i wielu innych okolicznych miejscowościach, niemych świadkach martyrologii sprzed pół wieku. Coraz częściej też na terenie powiatu pojawiają się tablice związane z martyrologią narodu polskiego w czasach stalinizmu. Jedną z nich, poświęconą pamięci kapitana Mieczysława Szczepańskiego ps. "Dębina", jednego z 316 skoczków spadochronowych "cichociemnych", którzy zostali zrzuceni w 1944 r., skazanego w 1945 r. przez Okręgowy Sąd Wojskowy w Lublinie na karę śmierci, odsłonięto w Chełmży w 1997 r.

muzeumMuzeum Piśmiennictwa i Drukarstwa w Grębocinie
znajduje się w XIII wiecznym poewangelickim kościele w Grębocinie. Kościół p.w. św. Barbary pierwotnie katolicki, w latach 1565-1918 ewangelicki, murowany z cegły, odbudowany po zniszczeniach w czasie wojen szwedzkich z 4 ćw. XVII w (ok. 1686r.).
W muzeum instruktorzy prowadzą warsztaty piśmiennicze i drukarskie. Całoroczne zajęcia odbywają się w trzech blokach tematycznych: historia papiernictwa europejskiego i azjatyckiego. Teoria i zajęcia praktyczne z zakresu piśmiennictwa. Historia i zajęcia praktyczne w dziale drukarskim. W warsztatach drukarskich i papierniczych mogą uczestniczyć wszyscy ci, którzy chcą zagłębić tajniki sztuki drukarskiej, poznać ten zawód "od kuchni", ci którzy czegoś więcej chcą się dowiedzieć o średniowiecznych metodach tworzenia książek ich pisania i ilustrowania. W części drukarskiej omawiane są techniki i historia druku, jak również używany do tego sprzęt poligraficzny. W części papierniczej, historia i własnoręczne czerpanie papieru. Natomiast w dziale drukarskim stwarzane są możliwości wydrukowania przez każdego uczestnika warsztatu specjalnego certyfikatu pobytu w Muzeum.

 

do góry

INNE ATRAKCJE

obserwatoriumOBSERWATORIUM ASTRONOMICZNE W PIWNICACH
- obecnie Centrum Astronomii Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Piwnicach jest największym ośrodkiem astronomii obserwacyjnej w Polsce. W Centrum zobaczyć można największy w Polsce 90 cm. zwierciadlany teleskop optyczny Schmidta-Cassegraina oraz zbudowany w Polsce i oddany do eksploatacji w 1994 roku trzeci co do wielkości w Europie, potężny 32 metrowy radioteleskop RT-4. Centrum położone jest w malowniczym parku. Istnieje możliwość zwiedzania Centrum w zorganizowanych grupach wycieczkowych.

Ważnym elementem krajobrazu są jeziora, z których na uwagę zasługują: Jezioro Chełmżyńskie, Jezioro Grodno, Jezioro Osiek, Jezioro Dzikowo, Jezioro Kamionkowskie, Jezioro Steklin, Jezioro Zacisze, Jezioro Kijaszkowo. Stanowią one atrakcyjne miejsca dla wędkarzy oraz turystów szukających wypoczynku nad wodą.
Wśród jezior ciągle największą popularnością cieszy się Jezioro Chełmżyńskie i Jezioro Kamionkowskie, dostarczające sporo atrakcji przyrodniczo-turystycznych. Wiele zbiorników wodnych powiatu toruńskiego to również wymarzone miejsce dla wędkarzy.

Wśród rezerwatów przyrody na opisywanym terenie należy wymienić: rezerwat przyrody "Las Piwnicki" z kompleksem grądu o cechach naturalnych, występujący na piaskach terasowych, założony w 1956 r.; leżący na terenie Torunia rezerwat leśny "Kępa Bazarowa" z nadwiślańskim łęgiem wierzbowo-topolowym o cechach zbiorowiska naturalnego, założony w 1987 r. oraz tylko częściowo leżący na terenie powiatu rezerwat ichtiologiczny "Rzeka Drwęca", chroniący wody Drwęcy i kilku jej dopływów z rybami łososiowatymi: łososiem, trocią, certą i pstrągiem.

wydmyObszar wydmowy na południe od Torunia (Gmina Wielka Nieszawka) stworzony został w celu ochrony jednego z największych w Polsce, kompleksu wydm śródlądowych. Przeważają wydmy paraboliczne, które miejscowo osiągnęły znaczne, jak na tę formę, wysokości zdobywając nawet przydomki gór. Urozmaiceniem wydmowego krajobrazu jest rzeka Zielonka. Jest to ważny pod względem przyrodniczym ciek wodny, ponieważ w okresie tarła wpływa do rzeki troć. Ponadto ciekawe i warte uwagi ze względu na swoją malowniczość i różnorodność jest również otoczenie Zielonki, które pod względem składu gatunkowego roślinności zbliżone jest do potoków górskich oraz fakt, że rzeka ta jest jedynym w okolicach grodu Kopernika ciekiem, który stworzył naturalny wodospad o wysokości od jednego do dwóch metrów. Jest to teren atrakcyjny pod względem turystycznym i edukacyjnym.

 

do góry

NA WYCIECZKI

Nie posiadamy informacji o szlakach wycieczkowych

do góry

PRZYDATNE INFO

STAROSTWO POWIATOWE
ul. Szosa Chełmińska 30/32, 87-100 Toruń
tel. 660 83 00

KOMENDA MIEJSKA POLICJI W TORUNIU
87-100 Toruń, ul. Grudziądzka 17
tel. (0-prefix-56) 637-28-11 lub 997, oficer dyżurny tel.637-23-80

do góry

Informacje zredagowane przez zespół ZWIEDZAJMY.PL na podstawie materiałów udostępnionych nam dzięki uprzejmości Starostwa Powiatowego w Toruniu (powiattorunski.pl). Szczególne podziękowania za życzliwość i współpracę dla Pana Artura Stankiewicza.

 
WYZNACZ TRASĘ Z


 
galeria
|| podziękowania i patronaty || redakcja serwisu || regulamin serwisu || PLIKI COOKIES ||
 
 
©2008 zwiedzajmy.pl
copyright GRUPA 2G - wszystkie prawa zastrzezone