zwiedzajmy.pl Polska  
WYSZUKAJ W SERWISIE

strona główna
małopolskie
Andrychów
Bochnia
Brzesko
Czarny Dunajec
Gmina Czorsztyn
Kalwaria Zebrzydowska
Kraków
Krynica-Zdrój
Limanowa
Nowy Sącz
Nowy Targ
Olkusz
Oświęcim
Powiat Krakowski
Powiat Myślenicki
Rabka-Zdrój
Sucha Beskidzka
Szczawnica
Wadowice
Wieliczka
Nowy Sącz

    KRÓTKI OPIS     ZABYTKI I MUZEA    INNE ATRAKCJE     NA WYCIECZKI     PRZYDATNE INFO    

 

KRÓTKI OPIS

Nowy Sącz - miasto na prawach powiatu grodzkiego w południowej Polsce, zajmuje powierzchnie 57 km2 położone jest w centrum Kotliny Sądeckiej w łańcuchu gór Beskidu Sądeckiego, w głównym paśmie Karpat, w widłach dwóch głównych rzek Dunajca i Kamienicy Nawojowskiej. Miasto stanowi znaczny wycinek karpackiej przestrzeni ekologicznej. Położenie na dnie Kotliny Sądeckiej pod osłoną Beskidów, stanowi za pośrednictwem licznych sąsiednich terenów górskich pokaźne źródło zasilania biologicznego. Szczególna rola przypada w tym względzie rzekom przepływającym przez miasto: Dunajec, Poprad, Kamienicy Nawojowskiej, jako głównym i ważnym ciągom rzecznym, które łączą wszystkie podregiony karpackie tj. Beskidy, Podhale i Tatry ze zlewiskiem Morza Bałtyckiego.

do góry

ZABYTKI I MUZEA

Informacje o najciekawszych zabytkach Nowego Sącza i okolicy znajdują się w opisach tras wycieczkowych i atrakcji. Polecamy!

do góry

INNE ATRAKCJE

rynek 3Sposób na niezapomniany Jeden Dzień w Nowym Sączu
 
Godz. 9.00 - wyjazd do Skansenu (zwiedzanie Skansenu z przewodnikiem)
Godz. 12.00 - powrót do Nowego Sącza (obiad w restauracji "Kupieckiej")
Godz. 14.00 - zwiedzanie ruin zamku,
•          pozostałości murów miejskich i obwałowań
•          Stara Synagoga
•          wczesnobarokowy dom przy ul. Franciszkańskiej z XVII w. (obecnie biblioteka wojewódzka)
•          zespół klasztoru i kościoła OO. Jezuitów z XV-XVI w.
•          dom kanoniczny tzw. "Gotycki" z XV/XVI w. (obecnie Muzeum Okręgowe)
Godz.16.00
•          spacer po miejskim rynku oglądani licznych kamienic secesyjno - eklektycznych z przełomu XIX/XX w. Oraz zabytkowego Ratusza.
•          Spacer w stronę kościoła św. Małgorzaty - zwiedzani
•          Udajemy się w stronę ul. Jagiellońskiej po drodze zwiedzanie Galerii Marii Ritter,
•          spacer ulicą Jagiellońską zwiedzanie Galerii BWA (wystawy zmienne)
Godz. 18.00
•          kolacja w Piwnicy "Pod Ślepowronem"
Godz. 19.00
•          spacer ulicą Jagiellońską po drodze oglądanie kapliczki "Szwedzkiej"
•          następnie spacer po Parku Miejskim, udajemy się w stronę Alei Wolności po drodze zwiedzanie Starej Kolonii

do góry

NA WYCIECZKI

krajobrzDOLINĄ POPRADU DO KRYNICY
59 km, jedna z najpiękniejszych tras turystycznych Polski, droga przecina południowe skraje Kotliny Sądeckiej, by później, na 42 km odcinku, wić się doliną Popradu, przecinając wraz z niż górzyste tereny Beskidu Sądeckiego.
Wyjazd z Nowego Sącza ul. Węgierską, której nazwa nawiązuje do historycznego traktu handlowo - komunikacyjnego, prowadzącego z Krakowa przez Nowy Sącz kierunku Węgier.

DĄBRÓWKA
Dawniej wieś, do czasów rozbiorów stanowiąca uposażenie nowosądeckiego klasztoru Norbertanów. Zabytkowy kościół z przełomu XVI/XVII w.

4 km - Biegonice
Wieś położona na wysokości około 310 m n.p.m. obecnie w dużej części zajęte przez przemysł. W centrum tuż przy drodze, kościół pw. Św. Wawrzyńca, neogotycki, murowany z cegły i kamienia. Ołtarze z 1910 r., w jednym z nich późnogotycka rzeźba Matki Boskiej z Dzieciątkiem(początek XVI wieku, kamienna, późnorenesansowa kropielnica z XVI wieku. Do kościoła od zachodu przylega wieża,
na niej dzwon z 1664 r.

7 km - Stary Sącz
Miasto - muzeum z malowniczo wpisanym w pejzaż zespołem klasztoru sióstr Klarysek, położone na południowym skraju Kotliny Sądeckiej. Centrum zajmuje nadrzeczną terasę, utworzoną pomiędzy północno-wschodnimi stokami Miejskiej Góry i opływającymi ją potokiem Moszczenica, a rzeką Poprad.
Zwiedzanie miasta:
- zespół klasztoru Klarysek(1280r.) - kościół św. Trójcy, klasztor - "Dom Kapelana", mury obronne, baszta, wieża bramna zwana Zegarową.
- zespół urbanistyczny z 2 poł. XIVw.
- Rynek z częściowo zachowaną zabudową małomiejską, nawierzchnią z "kocich łbów", w środku miasta studnia, "Dom na Dołkach"- obecnie muzeum Towarzystwa Miłośników Historii i Zabytków Starego Sącza.
- kościół św.Elżbiety z XIIIw., zniszczony i odbudowany w stylu gotyckim i barokowym.

10 km - Barcice
Duża i ludna wieś położona nad Popradem. Godny zwiedzenia kościół parafialny pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, eklektyczny, murowany, otynkowany. Wnętrze trójnawowe, bazylikowe, po bokach dwie kaplice. Ołtarz główny z 1600 roku, późnorenesansowy o charakterze tryptyku ramie architektonicznej. W Barcicach tryskają dwa słabo zmineralizowane źródła jedno o typie alkaliczno- glauberskim, drugie drugie wodorowęglanowo - siarczano - sodowe. Ze względu na ich mała wydajność i trudne warunki geologiczne zdroje te nie są eksploatowane.

16 km - Rytro
Miejscowość o charakterze letniskowym, położona w zwężeniu doliny Popradu, pomiędzy Pasmem Jaworzyny i Radziejowej. Centrum na wysokości około 340 m n.p.m., zabudowa mieszkalna i letniskowa wciska się w odchodzącą w prawo dolinę Wielkiej Roztoki. W pobliżu źródeł potoku Wielka Roztoka, na wysokości około 775-1035 m n.p.m. rezerwat leśny Baniska - powierzchnię około19 ha pokrywa fragment dawnej puszczy karpackiej, między innymi około 90-150 letnie buki, jodły i świerki. W dolinie Wielkiej Roztoki biją trzy źródła mineralne, odkryto tu również pokłady borowiny.
Na prawym brzegu Popradu stożkowe wzgórze, na którym są resztki dawnego zameczku ryterskiego. Dokumenty wskazują iż w pierwszej połowie XIII w. (1243 r.) był on w posiadaniu kasztelana sądeckiego Piotra Wydżgi.

19 KM - Młodów Głębokie
Dwie niewielkie wsie letniskowe położone naprzeciw siebie, po obu stronach Popradu. Obydwie wsie posiadają doskonałe warunki dla wypoczynku: możliwość kąpieli rzecznych, wycieczek i spacerów górskich. Najbardziej znane jest odkryte 1877 r. źródło "Kinga" o składzie podobnym do zdrojów szczawnickich.

24 km - Piwniczna
Miasto - uzdrowiskowe, położone na wysokości około 370 - 500 m n.p.m. Centrum zajmuje niewielką obszarowo przestrzeń wypiętrzoną ponad Popradem. Część zdrojowa usytuowana jest na prawym brzegu rzeki - tzw. ZAWODZIU. Od centrum i części zdrojowej odchodzą liczne osiedla i przysiółki, wciskające się w wąskie dolinki spływających z okolicznych gór potoków, bądź też malowniczo porozrzucana są po stokach Niemcowej (1206 m), Eliaszówki(1023m), Cycówki (595 m) i Kicarzu (704 m). Przy wjeździe do centrum, po lewej stronie, neogotycki, zbudowany kościół parafialny pw. Narodzenia Najświętszej Marii Panny. Wjeżdżamy w skraj Rynku. W jego centrum zabytkowa studnia z XVII wieku, na niej portret założyciela miasta Kazimierza Wielkiego. W Miejsko - Gminnym Ośrodku Kultury Izba Regionalna - w niej eksponaty związane z kulturą materialną i ludową regionu i Czarnych Górali. Przed mostem na Popradzie, w prawo, odchodzi droga do przejścia granicznego w Mniszkun/Popradem.

28 km - Łomnica
Wieś o charakterze letniskowym, rozciągająca się na przestrzeni 4 km w dolinie potoku Łomniczanka - prawobrzeżnego dopływu Popradu.

32 km - Wierchomla
Duża wieś, rozciągnięte w dolinie potoku Wierchomlanka. Zamieszkiwała ją dawniej ludność łemkowska - stąd też w centrum stoi cerkiew grecko - katolicka, zamieniona obecnie na kościół rzymsko -katolicki pw. Św. Michała Archanioła. Jest to budowla drewniana , konstrukcji zrębowej z wieżą wzniesioną " na słup", trójbocznym prezbiterium i przybudówkami. Wyposażenie wnętrza pocerkiewne - m in. utrzymany w tradycji barokowej ikonostas z drugiej połowy XIX w. I barokowe ołtarze z XVIII i XIX w. Przy cerkwi stojąca dzwonnica z XIX w.

39 km - Zubrzyk
Niewielka połemkowska osada w dolinie potoku Zubrzyckiego, spływającego ze stoków Wierchu Zubrzyckiego do Popradu. Cerkiew grecko - katolicka, pw. Św. Łukasza z 1875 r., od 1951 r. użytkowana jako kościół rzymsko - katolicki pw. Podwyższenia Krzyża Świętego.

35 km - Żegiestów
Duża, zamieszkała dawniej przez ludność łemkowską i polską wieś, ciągnąca się w dolinie potoku wypływającego na zachodnim stoku Pustej Wielkiej (1064 m)wpadającego tutaj do Popradu.
W centrum dawna cerkiew grecko - katolicka, obecnie przejęta przez obrzędek łaciński na kościół noszący wezwanie św. Anny i Michała Archanioła. Wyposażenie wnętrza neoromańskie.

36 km - Żegiestów Zdrój
Niewielkie ale malownicze uzdrowisko, położone na wysokości 410 - 560 m n.p.m. W zdrojowej zabudowie Żegiestowa wyróżniają się Łazienki Mineralne (1924 r.), wzniesiona według projektu architekta Adolfa Szyszko - Bohusz i ukończona podczas okupacji hitlerowskiej Dom Zdrojowy, pawilon pojalni zdroju "Anna", kaplica pw. Bł. Kingi (1906 r.). Przy zakończeniu zabudowy zdrojowej, po prawej stronie sanatorium "Wiktor" ( 1937 r.).

40 km -Andrzejówka
Wieś w dolinie potoku o tej samej nazwie, spływającego do Popradu ze stoków Skałki (769 m) i Pietrusiny (647 m). Ciekawa architektonicznie dawna cerkiew pw. Zaśnięcia Bogurodzicy, z 1864 r, o typie budownictwa zachodnio - łemkowskiego, służąca obecnie jako filialny kościół rzymsko - katolicki, noszący wezwanie Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, wyposażenia wnętrza z XVII - XIX wieku, na które składają się między innymi: niekompletny ikonostas i ołtarz późnobarokowy oraz polichromie ścienne z XIX/XX wieku.

43 km -Milik
Wieś połozona w dolinie potoku noszącego również tą samą nazwę, wypływającego wysoko w rejonie szczytu Pusta Wielka (1064 m). W centrum dawna cerkiew (obecnie kościół rzymsko - katolicki) pw. Św. Kosmy i Damiana, pochodząca z 1813 r. Wewnątrz polichromia ścienna z 1939 r., ikonostas rokokowo - klasycystyczny z 1806 r., takież cyborium, obrazy z końca XVIII wieku.
We wsi zinwentaryzowano 4 wypływy wód mineralnych. Z lewej strony ku Popradowi opadają stoki Góry Mikowej, na których jest rezerwat lesny "Las Lipowy Obrożyska. Na powierzchni około 36 ha znajduje się jedyne w Karpatach skupisko drzew lipowych, majace charakter dawnej puszczy.

krajobraz 1Złockie
Miejscowość położona w dolinie Złockiego Potoku, łączącego się z potokiem Szczawnik. Doskonałe warunki wypoczynkowe - lecznicze, wystepowanie wód mineralnych, bliskość gór spowodowały, że Złockie staje się uzdrowiskiem. W pejzażach dawnej wsi połemkowskiej wkomponowanych zostało kilka obiektów typu sanatoryjno - wypoczynkowego: Sanatorium Kolejowe, Związku Zawodowego Metalowców, "Achemik", domy wczasowe "Geofizyk", "Kolejarz", "Wiarus". Złockie posiada ujęcia gazu ziemnego i źródła mineralne z wodą typu krynickiego.

Szczawnik
Duża wieś położona w dolinach potoków Szczawnik i Szczawniczek wypływających na południowych stokach Runkai Jaworzyny Krynickiej. Doliny obu potoków rozdziela wyniosły grzbiet Kotelniczego Wierchu. Nazwa wsi pochodzi od tryskających tu i znanych od dawna źródeł mineralnych, wykorzystywanych jednak w minimalnym stopniu.

50 km - Muszyna
Miasto - uzdrowisko, połozone w kotlince powstałej u ujścia potoków Szczawinka i Muszynki do Popradu. Otulinę kotlinki od północy tworzą szczyt należącego do Beskidu Sadeckiego: Góra Mikowa, rezerwat leśny "Obrożyska", Koziejówka, Wielki Łazek, od południowego wschodu Malnika. Godne zwiedzenia:
- kościół murowany z 1679r. - wyposażenie barokowe
- ruiny zamku z 1310r.
- murowany dwór Pułaskich z XVIIIw.
- Muzeum Regionalne PTTK w budynku starej karczmy z XVIIw.

55 km - Powrożnik
Wieś położona w niewielkiej kotlince, gdzie łączą się doliny Muszynki i Kryniczanki. Po prawej stronie, wśród starodrzewiu, najpiekniejsza na Zachodniej Łemkowszczyźnie cerkiew (obecnie kościół rzymsko - katolicki pw. Św. Jakuba ) . Wyposażenie wnętrza cerkiewne , bogate, XVIII wieku, z kompletnym, XVII wiecznym ikonostasem oraz zespołem ikon z XVI - XVIIIwieku. Ambona rokokowa z 1700 roku, na wieży dzwon z 1615. Świątynie otacza kamienny mur nakryty gontowym daszkiem.

59 km - Krynica Wieś
Po lewej stronie ,,na naddrożnej szkarpie cerkiew grecko - katolicka pw. Objawienia Pańskiego (obecnie kościół rzymsko - katolicki pw. Matki Boskiej Nieustającej Pomocy) z 1872 roku. We wnętzru resztki klasycystycznego ikonostasu i późnobarokowy ołtarz z XVIII.

KRYNICA
Krynica - perła polskich uzdrowisk, położona u stóp Góry Parkowej, w dolinie potoku Kryniczanka, w obniżeniu pasma Jaworzyny Krynickiej. Posiada specyficzny mikroklimat wykorzystywany w leczeniu kuracjuszy. Dysponuje również bogatymi źródłami wód mineralnych. Zwiedzanie miasta:
- zespół XIX wiecznych wilii i pensjonatów uzdrowiskowych przy Bulwarach Dietla
- deptak (Willa Romanówka - muzeum Nikifora Krynickiego polskiego prymitywisty), -
- Stary Dom Zdrojowy,
- Nowy Dom Zdrojowy
- Pijalnia wód mineralnych
- stare łazienki mineralne,
- Park Zdrojowy,
- Cerkiew grecko - katolicka na Słotwinach
- Pijalnia Słotwinka
- kościół parafialny 1880-1890r.
- kolejką linowo - terenową na górę Parkową - panorama Krynicy.
- kolejka gondolowa na Jaworzynę Krynicką

krajobraz 3DOLINĄ DUNAJCA Z NOWEGO SĄCZA DO KROŚCIENKA
3 km; droga wiedzie najpierw przez południowo-wschodnią część Kotliny Sądeckiej, w Naszacowicach przekracza Dunajec i odtąd az po Krościenko wije się po lewym brzegu rzeki.

14 km - Gołkowice
Duża wieś na południowo - wschodnich obrzeżach Kotliny Sądeckiej.

16 km - Naszacowice
Tuż nad drogą, na wzgórzu Grodzisko, jedno z największych na Sądecczyźnie stanowisk archeologicznych. Zachowały siętam ślady po osadzie z okresu kultury łużyckiej, w miejscu której, we wczesnym średniowieczu wzniesiony zostałgród wiślański, który okres swego największego rozkwitu osiągnął w IX - X wieku.

19 km - Kadcza
Droga prowadzi tutaj granicą geograficzną pomiędzy Beskidem Wyspowym, Beskidem Sądeckim. Legenda wspomina, że istaniał tu gród który zniszczyli tu Tatarzy.

20 km - Jazowsko
Zabytkowy kościół parafialny pw. Narodzenia Najświętszej Marii Panny, murowany ukończony w 1727 r. W Jazowsku działa jedyna w Polsce Wiejska Galeria Sztuki. Po prawej stronie szosy duża kolonia cygańska.

25 km - Maszkowice
Wieś na lewym brzegu Dunajca, na obrzeżach kotliny Łąckiej.. Wieś istniała już w 1280 i jest wymieniona wśród miejscowości, którymi księżna Kinga uposażyła założony wówczas starosądecki konwent Klarysek.

27 km - Łącko
Duża wieś położona u ujścia potoku Czarna Woda do Dunajca. Łącko słynie daleko ze swych wspaniałych sadów jabłoniowo - śliwkowych. Wieś wygląda najbardziej malowniczo w pierwszej połowie maja, kiedy kwitną drzewa owocowe - tradycyjną wówczas imprezą są Dni Kwitnącej Jabłoni. Godny zobaczenia kościół parafialny pw. Św. Jana Chrzciciela z 1748 roku, ołtarz główny wczesnobarokowy z 1621 r (pochodzi z byłego klasztoru Franciszkanów w Starym Sączu) w nim obrazy: Matki Boskiej Szkaplerznej oraz Śluby Czystości bł. Kingi i Bolesława Wstydliwego( kopia z kościoła farnego w Starym Sączu); tabernakulum renesansowe.

30 km - Zabrzeż
Rozległa wieś, położona u ujścia Kamienicy do Dunajca - podobnie jak i w Łącku porastają piękne sady.

35 km - Ochotnica
Największa malownicza wieś gorczańska. Od 1910 r. podzielona na dwie jednostki administracyjne - Ochotnica Dolna i Ochotnica Górna. Godny zobaczenia kościół parafialny w Ochotnicy Dolnej z 1816 roku, modrzewiowy.

37 km - Tylmanowa
Wieś w dolinie Dunajca, na naddunajeckiej skarpie, po prawej stronie drogi, zabytkowy kościół parafialny z 1765 roku. Pod stokami Baszty usytuowany jest klasycystyczny dworek z 1840 roku, z 4 - ro kolumnowym gankiem i neogotycką salą wewnątrz, zdobioną malarską ornamentyką.

46 km - Krościenko
Miejscowość wczasowo - letniskowa w dolinie Dunajca, w miejscu, gdzie uchodzi do niego potok Krośnica, u północnych stoków Pienin. Zabytkowy kościół z prezbiterium datowanym na XIV wiek i nawą z 1547 roku.

rynekNOWY SĄCZ -CHEŁMIEC - PODEGRODZIE - NASZACOWICE - STARY SĄCZ
24 km; wycieczka zachodnimi obrzeżami Kotliny Sądeckiej, ciekawa zarówno dla miłośników folkloru (Podegrodzie), jak i archeologii i historii (grodziska : w Chełmcu, Podegrodziu, Naszacowicach).
2 km - Chełmiec

6 km - Świniarsko
Kościół pw. Matki Boskiej Królowej Polski z 1786 roku, drewniany. Wewnątrz późnorenesansowy retabulum z XVI/XVII wieku w formie tryptyku.

8 km - Brzezna
Na terenie majątku ziemskiego Insttytut Sadownictwa. Nowo wybudowany kościół pw. Ciała i Krwi Pańskiej.

13 km - Podegrodzie
Na tzw. Dziasaj "Grobli" stwierdzono istnienie osady z początku epoki żelaza (ok. 900 lat p.n.e.) oraz ślady kultury łużyckiej. Drugim obok "Grobli" obiektem archeologicznym na terenie Podegrodzia jest tzw. "Zamczysko", gdzie stwierdzono istnienie osady kultury łużyckiej i w okresie rzymskim (400 r. n.e.), na której później wzniesiono gródek wczesnośredniowieczny, istniejący tu XI wieku. Kościół parafialny pw. Św. Jakuba, wzniesiony w latach 1830 - 35. Podegrodzie jest etniczną "stolicą" regionu Lachów Sądeckich. Najcenniejsze eksponaty etnograficzne z tej i sąsiednich wsi zgromadzone zostały w 1975 roku przez Zofię i Stanisława Chrząstowskich Muzeum Lachów Sądeckich (obecnie Oddział Muzeum Okręgowego w Nowym Sączu.

17 km - Naszacowice
Wieś w dolinie Słomki, która w tym miejscu uchodzi do Dunajca . Na wzgórzu Grodzisko jedno z najważniejszych na Sądecczyźnie stanowisk archeologicznych.

OKOLICE GORLIC
ROPA
Położona na poziomie 320-360 m w dolinie rzeki Ropy, między Chełmem od zachodu, a łysą Górą od północnego wschodu, założoną przez magnacki ród Gładyszów w XV wieku. W XVI wieku poszukiwano tutaj złota, w XIX w. Znana była ze źródeł mineralnych. Z zabytków należy tutaj wymienić: dwór murowany, zbudowany w XVI - XVII wieku, rozbudowany w 1803, z parkiem w stylu angielskim z pięknymi, starymi drzewami. Zachowały się też dawne oficyny dworskie , murowane, z początku XIX w. Kolejnym, chyba najcenniejszym we wsi zabytkowym obiektem jest rzymsko - katolicki kościół parafialny p.w. św. Michała Archanioła.

SZYMBARK
Położona wzdłuż drogi na wyniosłym brzegu Ropy, na wysokości 310 -330 m. Założona prawdopodobnie w XIV wieku. Śladem świetności rodu Gładyszów jest obronny dwór renesansowy, zbudowany pod koniec XVI wieku. Skansen został włączony w skład utworzonego w Szymabarku skansenu - oddziału Muzeum Okręgowego w Nowym Sączu. Zwiedzić można zabytkowy dworek szlachecki z Gorlic z XVIII wieku, a także kilka obiektów budownictwa wiejskiego z terenu Pogórza Gorlickiego.

ROPICA DOLNA
Wieś znana do okresu powojennego jako Ropica Polska, założona prawdopodobnie w XIII wieku na prawie niemieckim. W 1874 r. powstała tu jedna z pierwszych kopalni ropy naftowej.

GORLICE
Miasto położone nad rzeką Ropą, na wzniesieniu opadającym ku lewemu brzegowi rzeki, największy ośrodek przemysłowy obecnego województwa nowosądeckiego, kolebka przemysłu naftowego. O zamieszkaniu na terenie dzisiejszego miasta i w najbliższych okolicach człowieka świadczą wykopaliska archeologiczne, m.in. moneta arabska z IX wieku, znaleziona w Gorlicach, która świadczyć może o kontaktach tych ziem z dalszymi obszarami. Początek osady miejskiej sięgają XIV wieku.
Godne zobaczenia i polecenia są:
-Dwór Karwacjanów - znajdujący się przy ul. Karwacjanów. Obiekt wzniesiony został w XVI w. przez Dziersława II Karwacjana i był pierwotnie siedzibą dziedziców grodu, później mieścił się w nim zbór ariański, a w czasach kontrreformacji lamus. W 1915 roku w wyniku ostrzału artyleryjskiego budynek uległ ruinie. Rekonstrukcję wykonano w oparciu o projekt K. Filara, opracowany na podstawie zachowanych zdjęć sprzed I wojny światowej. Obecnie dwór jest siedzibą Biura Wystaw Artystycznych - Galeria Sztuki "Dwór Karwacjanów".
-Kościół Farny - przy ul. Wróblewskiego. Kościół p.w. Narodzenia NMP, wzniesiony został w latach 1875 - 1890 wg. projektu Franciszka Pavoniego i Maksymiliana Nitscha w stylu neorenesansowym. Zniszczony w 1915 r., odbudowany został w latach 1920 - 1931. W trójnawowym wnętrzu na uwagę zasługuje ołtarz główny, wykonany przez Leonarda Marconiego, a w nim obraz "Madonny" Jana Styki. Na filarze z lewej strony obraz przedstawiający św. Teresę pędzla Józefa Mehoffera, dalej ołtarz ze statuą Chrystusa u słupa, pochodzący prawdopodobnie z XVI stulecia.
-Ratusz - umieszczony w płd.-wsch. części rynku budynek z wieżą powstały z połączenia kilku budynków z różnych okresów u schyłku ubiegłego stulecia. Zniszczony w 1915, odbudowany został w okresie międzywojennym. W budynku tym w 1853 r. mieściła się apteka prowadzona przez I. Łukasiewicza - twórcę polskiego przemysłu naftowego.
-Rynek - ciekawie, tarasowo usytuowany z wybiegającymi z niego ulicami zachowującymi dawny układ urbanistyczny miasta, okolony zespołem kamieniczek z przełomu XIX i XX oraz współczesnymi budowlami.
-Muzeum Regionalne PTTK im. I. Łukasiewicza - usytuowane przy ul. Wąskiej. Dawny dom Mikołaja Grabca, wzniesiony ok. 1780 roku. Istniejące tam muzeum prezentuje działy: historyczny, naftowy, etnograficzny a także pamiątki "bitwy gorlickiej".
-Dawna Synagoga - usytuowana przy ul. Piekarskiej w części miasta, która do 1942 roku stanowiła dzielnicę żydowską. Tu znajdowało się też w czasie okupacji getto.
-Budynek Gimnazjum (L.O.) przy ul. Kromera. Gmach wzniesiono w 1913 roku. Zdobi go attyka z popiersiami królów Polski.
-Budynek Towarzystwa Gimnastycznego"Sokół" -obecnie kino "Wiarus" przy ul. Jagiełły. Stanowił siedzibę zasłużonej organizacji Towarzystwa Gimnastycznego "Sokół" założonego w Gorlicach w 1892 roku.
-"Szklarczykówka" - kamienica u zbiegu ul. Legionów i Krasińskiego, mieszcząca Dom Pamięci Wilhelma Macha - . W czasie okupacji mieściła się tu siedziba gestapo.
-Pomnik Tysiąclecia - wzniesiony z okazji obchodów "Milenium" państwa polskiego, znajduje się u zbiegu ul. Legionów i Wróblewskiego. Monument ten zaprojektowany przez Koniecznego i Filara przedstawia postacie zasłużone dla miasta i regionu Marcina Kromera, Ignacego Łukasiewicza górnika - naftowca.
-Kapliczka Jezusa Frasobliwego - w tym miejscu przy samym początku ul. Węgierskiej zapłonęła najstarsza na świecie uliczna lampa naftowa.
-Park Miejski im. W. Biechońskiego - we wschodniej części miasta nad rz. Ropą - jeden z najstarszych parków miejskich w Polsce. Ten zespół leśny zajmuje pow. 20 ha z ciekawą fauną i florą. W parku urozmaicona rzeźba terenu poprzecinana ścieżkami zdrowia. Do parku prowadzi oryginalna kładka linowa na rz. Ropie.
-Cmentarze Wojskowe - istnieją trzy cmentarze wojskowe - dwa z I i jeden z II Wojny Światowej (największy i najlepiej zachowany na Górze cmentarnej, na północ od miasta).

GORLICE - DZISIAJ.
Dzisiejsze Gorlice mają dobrze rozwinięte zaplecze sportowo-rekreacyjne. Znajdują się tutaj:
stadion sportowy (3płyty piłkarskie) , sztuczne lodowisko , odkryty basen , hala sportowa , przepiękny  dwudziesto hektarowy park z dobrze wyposażonymi i urządzonymi ścieżkami rekreacyjnymi
kryta pływalnia, która w przyszłym roku otworzy swe podwoje dla amatorów pływania.
To również miasto będące niepisaną stolicą Beskidu Niskiego, terenu, na którym oprócz nieskażonych i bogatych w źródła mineralne terenów utworzono m.in. Magurski Park Narodowy, sztuczny zalew w Klimkówce (3 km2 pow.) i otwarto wyciąg narciarski na Magurze Małastowskiej (1400 m. dł.- dla średnio i dobrze zaawansowanych). Trzeba też pamiętać o licznie rozsianych drewnianych cerkiewkach prawosławnych i grekokatolickich czy starych domach łemkowskich, do dziś zachowanych w nienaruszonym stanie jedynie w kilku wsiach.
Do tych i innych atrakcji prowadzą z miasta wyznaczone szlaki turystyczne:
-zielony - Wapienne, rez. Kornuty, Magura Wątkowska
-niebieski - przez Magurę Małastowską do Banicy
-żółty - przez Miejską Górę, do Ropy

ZAGÓRZANY
Wieś położona nad dolnym biegiem Moszczanki , lokowana była prawdopodobnie w XIII w. Na prawie niemieckim, dawna własność klasztoru oo. Benedyktynów w Tyńcu. W XVIII w. Ciekawym obiektem sakralnym w Zagórzanach jest kościół parafialny p.w. św. Wawrzyńca zbudowany w r. 1816 z kamienia i cegły.

KLIMKÓWKA
Wieś położona na lewym brzegu Ropy, otoczona od wschodu Czerteżykami (628 m), a od zachodu Suchą Homolą (708 m), lokowana była przez Gładyszów w XV (pierwsza wzmianka o wsi pochodzi z 1435 roku) na prawie wołoskim

Zalew Klimkówka
To jedno z najmłodszych jezior sztucznych w Polsce. Zbiornik stworzony został w wyniku wzniesienia zapory wodnej na Ropie w dolnej części dawnej wsi. Hydrobudowę tę realizowano bardzo długo bo od lat siedemdziesiątych. Ukończono w 1994 roku rozpoczynając zalewanie terenu. Zapora przegrodziła dolinę rzeki w najwęższym miejscu. Rozpiętość jej wynosi 210m; a wysokość 34m. Przy zaporze mała elektrownia-szczytówka o mocy 4.5 MW. Wody zalewu rozlewają się na długość 6 km, z cofką podchodzącą pod Uście Gorlickie. Wzdłuż linii brzegowej liczne zatoczki.
Na zachód od zalewu wznosi się pasmo Suchej Homoli z wyróżniającymi się kulminacjami (708m i 712m). Na wschodzie piętrzą się Czerteżyki (623m), a na południe od nich Kopa (669m).
Zalew powstał na miejscu wsi Klimkówka założonej na prawie wołoskim przed 1435 rokiem.
We wsi znajdowała się murowana cerkiew z 1914 roku, nietypowa na tym terenie, nawiązująca do budownictwa sakralnego Rusi, z licznymi cebulastymi kopułami. Zburzoną w 1983 roku, w związku z budową zapory, próbowano odbudować na dawnym przysiółku Flasza. Dziś nowa osada Klimkówki, gdzie przeniosła się część mieszkańców znajduje się przy drodze do Ropy, na przełęczy między Kiczera Żdżarem a Suchą Homolą. Wspomniana wyżej cerkiew służy jako kościół rzymsko-katolicki; z dawnych pięciu kopuł wzniesiono tylko dwie.
Zalew Klimkowski to możliwość uprawiania windsurfingu, żeglarstwa i kajakarstwa. W oparciu o powstałe tu wypożyczalnie sprzętu wodnego i zlokalizowane na zboczu zbiornika pola namiotowe można ciekawie i aktywnie spędzić wolny czas.
Pobliskie Uście Gorlickie oferuje przybyłym turystom miejsca noclegowe w domkach kempingowych i kwaterach prywatnych i kilkadziesiąt miejsc gastronomicznych w 2 restauracjach. (inf. W GCI)

Wysowa
Wieś uzdrowiskowa położona jest w górnym dorzeczu Ropy, pośród wzniesień Beskidu Niskiego, zwanych Górami Hańczowskimi, na wysokości 505-530 m n.p.m. Lokowana była przez Gładyszów w II poł. XIV w. Nazwa wsi wzmiankowana jest po raz pierwszy w dokumentach z 1437 r. Jako uzdrowisko, znane z doskonałych wód mineralnych Wysowa zaczęła się rozwijać od 1812 r. kiedy to powstał pierwszy budynek zdrojowy, a zaraz potem zakład zdrojowy. Z godnych uwagi obiektów zabytkowych znajduje się tu ciekawy architektonicznie kościół drewniany oraz cerkiew z 1779 r., obecnie prawosławna.

(czas obecny)
Miejscowość jest wiodącym uzdrowiskiem na terenie Beskidu Niskiego.
Popularność zawdzięcza istnieniu wód mineralnych o zróżnicowanych właściwościach. Tutejsze wody stosowane są przy chorobach dróg oddechowych (alergii), przewodu pokarmowego (szczególnie dróg żółciowych i trzustki, dwunastnicy i jelit), nerek (zwłaszcza kamicy) stanach wyczerpania nerwowego oraz anemii. Produkuje się tu znakomitą wodę mineralną "Wysowianka". Na terenie uzdrowiska działają trzy sanatoria i 1 szpital uzdrowiskowy. Prowadzone są takie zabiegi jak: kąpiele mineralne kwasowęglanowe, kąpiele czterokomorowe, masaże podwodne, kąpiele wibracyjne, inhalacje, ultradźwięki, okłady borowinowe, diadynamika, akwavibron, lampy solux i kwarc, masaż klasyczny. Gimnastyka lecznicza i hipoterapia (jeden z ośrodków prowadzi filię stadniny koni w Gładyszowie).

rynek 1NOWY SĄCZ - LIMANOWA - MSZANA DOLNA - RABKA (71km)
Trzetrzewnia (5 km )
Wieś rozciągnięta na poprzecinanych licznymi potoczkami wschodnich zboczach Litacza. Neogotycki, murowany kościół parafialny. Droga wciąż pnie się ku górze - tuż pod wierzchowiną Litacza następna kaskada serpentyn. W prawo kamieniołomy drogowe w Klęczanach, widać również obrzeża Jeziora Rożnowskiego.

Wysokie (11 km)
Wieś połozona na wschodnich i południowo - zachodnich stokach Litacza (652 m). Warto zatrzymać się tu na nowo urządzonym tuż pod szczytem parkingu - na jego skraju pomnik, upamiętniający walki toczone w tym rejonie podczas II wojny światowej przez Bch. Jadąc dalej spostrzegamy, że panorama się jeszcze poszerza: na lewo pojawiają się najwyższe partie zachodniej części Beskidu Sądeckiego z Przehybą i Radziejową, ku południowi widać zachodnie stoki Pienin, zaś ku północny lesisty wał Pasma Łososińskiego z najwyższymi szczytami: Jaworzem i Sałaszem, oddzielony od nas głęboką doliną Smolnika, w której leżą miejscowości: Marcinkowice, Klęczany, Chomranice, Męcina i Pisarzowa.

Kanina (18 km)
Wieś położona na zachodnich stokach Litacza. Zwana jest w dawnych źródłach Janiną lub Joniną - zapewne od zameczku, który wznosił się na wzgórzu leżącym na zachodnim pograniczu tej wsi i sąsiedniej Siekierczyny. Parafia już istniała na Kaninie w 1529 r., w centrum neogotycki kościół z początku XX w.

Mordarka (23 km)
Wieś w dolinie potoku o tej samej nazwie, część osiedli rozrzucona na północnych stokach Sałasza (909 m). Wzmiankowana jest w źródłach już pod datą 1415 r.; w 1656 r. w czasie szwedzkiego "potopu" rozgromiony tu został przez oddział miejscowej partyzantki chłopskiej ok. 100 - osobowy oddział wojsk szwedzkich. Pomnik ofiar II wojny światowej - w pobliżu tego miejsca 11.IX.1939 r. hitlerowcy rozstrzelali 13 obywateli miasta Limanowa.

Limanowa (24 km)
Miasto położone w wąskiej kotlince górskiej, otoczonej ze wszystkich stron szczytami i wzniesieniami należącymi do Beskidu Wyspowego. Zwiedzanie miasta:
-Rynek - płytę zdobi kamienna wykładzina, fontanna, rzeźba plenerowa, klomby i rzędy świerków alpejskich.
-Bazylika pw. Matki Boskiej Bolesnej,
-Obelisk Nieznanego Żołnierza
-Zabytkowa Kaplica Matki Boskiej Bolesnej
-Zabytkowy dworek ziemiańskiej rodziny Marsów, siedziba Muzeum Regionalnego Ziemi Limanowskiej.

Tymbark (35 km)
Miejscowość o charakterze przemysłowym, położona w dolinie rzeki Łososiny, znana w całej Polsce jako siedziba Podhalańskich Zakładów Przetwórstwa Owocowo- Warzywnego.
Zwiedzanie miasta:
- rynek
- kościół parafialny z 1824 r., murowany wzniesiony na miejscu poprzedniego
- plebania z pocz. XIX w.,
- kaplica murowana z przełomu XVIII i XIX w. Z zabytkowymi obrazami
- na cmentarzu parafialnym kwatery żołnierskie z czasów I wojny światowej, groby partyzantów z II wojny światowej.

Mszana Dolna (53 km)
Misteczko usytuowane w kotlince, gdzie rzeczka Poręba łączy się z Mszanką, a ta za niedługo później wpada do Raby. Nad miastem góruje kościół parafialny, neogotycki. Na cmentarzu parafialnym pomnik ku czci pomordowanych w czasie II wojny światowej mieszkańców Mszany Dolnej i okolicznych wsi. W parku podworskim zabytkowa grupa starodrzewu.

Raba Niżna (60 km)
Wieś letniskowa, warty zobaczenia zabytkowy dwór z pierwszej połowy XIX w., murowany - obecnie ośrodek wypoczynkowy Huty im. Sendzimira. Zabytkowa kaplica murowana z kamienia, również z XIX w. W centrum zabytkowy kościół z ok. 1732 r., drewniany, konstrukcji zrębowej, z wieżą na słup. Wyposażenie wnętrza z XV - XVIII.

Rabka Zaryte (66 km)
Niegdyś samodzielna wieś, obecnie w granicach administracyjnych miasta Rabki - Zdroju. Punkt wyjściowy dla szlaków na Luboń Wielki. W podszczytowych rejonach Lubonia rezerwat przyrody "Luboń Wielki" utworzony w 1970 r., chroniący ciekawe i orginalne osuwisko skalne, porośnięte buczyną karpacką, zaś w dolnej części lasem świerkowo - jodłowym. Z Rabki - Zarytego wyprowadza równioeż szlak do schroniska PTTK na Starych Wierchach.

Rabka Zdrój (60 km)
Miasto uzdrowiskowe, położone między Gorcami a Beskidem Wyspowym. Jko uzdrowisko specjalizuje się w leczeniu i rehabilitacji dzieci. Zabytki i obiekty do zwiedzania:
Zabytkowy kościół pw. Św. Magdaleny, kościółek mieści Muzeum Regionalne im. Władysława Orkana.
Wyjazd z Nowego Sącza w godzinach rannych (po śniadaniu) przejazd trasą przez:

Stary Sącz, Łącko, Krościenko n/Dn., Krośnica, Kluszkowce, Maniowy

Dębno - wieś w widłach Białki i Dunajca, która stanowi cenny rezerwat kultury ludowej, znajduje się tutaj modrzewiowy kościółek - muzeum z XVw. Zbudowany bez użycia gwożdzi.We wnętrzu cenne zabytkowe wykończenia, polichromia i ołtarz, kościółek otaczają drzewa z XVw.

Możliwość odbicia na Frydman - spiską wieś na prawym brzegu Dunajca, jedna z najstarszych parafii na Spiszu, posiada zabytkowy małomiasteczkowy układ urbanistyczny, murowany gotycki kościół z końca XIIw, renesansowy dwór obronny Horvatów z końca XVIw.

Przejazd przez Waksmund, Ostrowsko do Nowego Targu

Nowy Targ - miasta w widłach Czarnego i Białego Dunajca u południowo - zachodnich podnóży Gorców. Jest dużym ośrodkiem przemysłowym, handlowym i kulturalnym na Podhalu. Ośrodek szybownictwa i siedziba Aeroklubu Tatrzańskiego. Możliwość zwiedzania miasta:
- kościół parafialny św. Katarzyny z XIV w. z barokową dzwonnicą,
- domki mieszczańskie (ul.Długa)
- dawny zajazd z XVIIIw. - ul.Waksmundzka
- Muzeum Podhalańskie

Przejazd z Nowego Targu przez Szaflary, Biały Dunajec, Poronin ( letnisko, mieszkali tu : Kasprowicz, Orkan, Staff).

Przyjazd do Zakopanego w godzinach południowych, spacer po Krupówkach, możliwość noclegu (np.Pensjonat ANTAŁÓWKA)

2 dzień:

Zwiedzanie Zakopanego:
miejscowość położona w kotlinie pomiędzy Gubałówką a masywem Giewontu, najsłynniejsza miejscowość wczasowo-wypoczynkowa południowej Polski, stolica zimowa Polski, punkt wyjścia wycieczek pieszych w Tatry, centrum kultury regionalnej, siedziba Towarzystwa Tatrzańskiego,
- Muzeum Tatrzańskie z przełomu XIX i XXw., zbiory etnograficzne, historyczne Podhala, przyrodnicze, górski ogród botaniczny,
- stary cmentarz na Pęksowym Brzyzku, groby Chałubińskiego, Tetmajera, Sabały, Orkana, Makuszyńskiego i wielu innych.
- ul.Krupówki zwana w XIX w. "Drogą Grzeszników",
- wyjazd kolejką linową na Kasprowy Wierch z dolnej stacji w Kuźnicach.
- zespół skoczni narciarskich Wielka i Mała Krokiew
- Will Karola Szymanowskiego ATMA
- Galeria Władysława Hasiora
- Muzeum Stylu Zakopiańskiego

Kierunek - Szczawnica - Spływ Dunajcem

Stary Sącz
Jeden z najstarszych ośrodków miejskich na terenie Ziemi Sądeckiej, położone w pobliżu ujścia Popradu do Dunajca. Miasto pochodzi z XIII wieku i jest nierozerwalnie związane z osobą bł. Kingi, gdzie spędziła ona ostatnie lata swojego życia. Ze względu na przepiękny i cenny zespół architektoniczno - urbanistyczny nazwany został "miastem - muzeum ". Warto zobaczyć :
- zespół urbanistyczno - architektoniczny z XIV w.
- Klasztor Sióstr Klarysek i Kościół Św. Trójcy / najstarsze partie kościoła pochodzą z XIII w.
- kościół parafialny Św. Elżbiety
- kościół Św. Rocha
- "Dom na Dołkach " - obecnie muzeum regionalne
Stary Sącz jest ważnym ośrodkiem dla turystyki krajoznawczej - tzw. Doliną Dunajca, stanowi miejsce wypadowe w Pasmo Radziejowej Beskidu Sądeckiego.

Łącko
Wieś położona w Dolinie Dunajca na skraju Beskidu Sądeckiego, znana jest jako "kraina sadów". Jest jedną z najstarszych osad Ziemi Sądeckiej, pierwsze wzmianki o miejscowości pochodzą z XIII wieku.
Odpowiednie dogodne warunki glebowe i klimatyczne przyczyniły się do znacznego rozwoju sadownictwa. Ukoronowanie tego jest odbywające się co roku w maju Święto Kwitnącej Jabłoni. W Łącku bogato rozwija się również folklor o czym świadczy pielęgnowanie tradycji i obrzędów.

Wietrznice
Na Dunajcu zbudowano sztuczny tor kajakowy, który stał się centrum turystyki kajakowej.

Tylmanowa
Wieś położona w Przełomie Dunajca znaleziono tu ślady kultur neolitycznych. Tylmanowa jest miejscowością o dużym znaczeniu letniskowym, jak i inne miejscowości położone w Dolinie Dunajca jest znakomitym punktem wypadowym w pobliskie pasma gór: Beskid Sądecki i Gorce. Na turystów czekają kwatery prywatne z możliwością wypoczynku w tej malowniczej miejscowości.

Krościenko n/ Dunajcem
Miejscowość położona nad Dunajcem . Wybija się jako centrum letniskowe oraz turystyczne z różnorodnymi możliwościami organizowania wycieczek krajoznawczych ze względu na bogactwo szlaków turystycznych. Krościenko leży u zbiegu trzech ważnych turystycznie pasm górskich: Gorców, Beskidu Sądeckiego i Pienin. Warto zwiedzić :
- Kościół z XV wieku
- architektura dawnego Krościenka – rynek

NOWY TARG - ZAKOPANE W KROŚNICY - SROMOWCE WYŻNE - KĄTY
Spływ Przełomem Dunajca
Przełom Dunajca - fenomen przyrodniczy stanowiący jeden z najpiękniejszych przełomów górskich w Europie. Długość trasy wynosi ok. 18 km i trwa w zależności od stanu wody ok. 2,5 - 3 godz.
Miejscem początkowym jest miejscowość Sromowce Wyżne - Kąty a koniec trasy w Szczawnicy. Obecnie spływ Dunajcem wydłużono do Krościenka. Pieniński Pas Skałkowy na trasie Spływu Dunajcem przyciąga swym pięknem krajobrazowym tysiące turystów.

Szczawnica
Uzdrowisko położone nad Dunajcem w bardzo bogatym krajobrazowo miejscu, na pograniczu Beskidu Sądeckiego i Pienin. Pierwsze wzmianki o osadzie pochodzą z XIV wieku., jako uzdrowisko Szczawnica zaczęła się rozwijać w XVIII wieku . Największe zasługi dla miasta poniósł Józef Szalay, który doprowadził do tego iż Szczawnica stała się "królową wód mineralnych". Obecnie ta malowniczo położona miejscowość jest jednym z największych i najpiękniejszych uzdrowisk. Doskonały klimat i warunki balneologiczne sprawiły iż corocznie ta miejscowość południowej Polski cieszy się zainteresowaniem nie tylko kuracjuszy, ale również przebywających tu corocznie turystów. Do kuracji pitnej, i kąpielowej służą liczne wody mineralne szczawy wodorowęglanowo - chlorkowo - sodowo - jodowe. Szczawnica jest obecnie jedynym w Polsce uzdrowiskiem które specjalizuje się w pulmonologii. Bogata jest w liczne sanatoria domy wczasowe i kwatery prywatne, które czekają na turystów, licznie przybywających w ten malowniczy zakątek Pienin.
Warto zwiedzić:
- murowany kościół
- zespół budownictwa uzdrowiskowego z przełomu XIX i XX w.
- Dwór Szalajów
- Park Górny
- Jaworki

Część miasta Szczawnica położona u wylotu Wąwozu Homole, stanowiąca miejsce dawnego centrum regionu łemkowskiego. Z wielu zachowanych osobliwości architektury połemkowskiej znajduje się tu Cerkiew p.w. Śmierci Jana Ewangelisty z zachowanym wartościowym ikonostasem , obecnie kościół rzymsko - katolicki.

krajobraz 4Czorsztyn
Wieś letniskowa położona w Dolinie Dunajca, jest doskonałym miejscem wypadowym w Pieniny i Gorce. Na uwagę zasługują ruiny zamku Czorsztyńskiego. Zamek położony był przy głównym trakcie prowadzącym na Węgry, był miejscem gdzie gościli prawie wszyscy monarchowie Polski. W Czorsztynie, na Dunajcu u stóp zamku Niedzickiego zbudowano betonową zaporę - Jezioro Czorsztyńskie o powierzchni 1,335 ha i 246 metrów sześciennych . Przy zaporze powstała elektrownia wodna.

Przełęcz Snozka
Na andezytowej skale znajduje się pomnik projektu Władysława Hasiora "Żelazne Organy" pomnik poświęcony pamięci poległym w czasie II wojny światowej.

Dolina Popradu
Trasa krajoznawcza o dużych walorach krajoznawczych. Łączy liczne miejscowości o bogatych walorach krajobrazowych i kulturowych. Przetrwałe zabytki kulturalne i historyczne, pomniki przyrody czekają na turystów licznie do dzisiaj odwiedzających ten zakątek Ziemi Sądeckiej.
W miejscowościach na trasie "Dolina Popradu" liczne są elementy folkloru zamieszkujących te tereny grup etnicznych: Lachów, Górali Sądeckich i Łemków. Znajdujące się na trasie miejscowości stanowią "zagłębie balneologiczne Doliny Popradu".
Trasa prowadzi przez - Rytro - Piwniczną - Żegiestów - Powroźnik - Muszynę

Rytro
Malownicza wieś letniskowa położona jest w przełomowej części Popradu i Dolinie Roztoki. Według miejscowej tradycji zamek, którego ruiny górują nad wsią miał powstać jeszcze za czasów Bolesława Chrobrego. Od 1995 r. Rytro jest gminą, posiada własną elektrownię wodną i wiatrową.

Piwniczna
Malownicza miejscowość położona w Dolinie Popradu. Jako osada lokowana była w XIV wieku na mocy króla Kazimierza Wielkiego położona na trakcie handlowym z Węgrami szybko rozwijała się. W czasie II wojny światowej Piwniczna jak i okolice były jednym z największych punktów przerzutowych za granicę. Obecnie miejscowość należy do kompleksu uzdrowisk Doliny Popradu, z dobrze rozbudowaną i przygotowaną bazą noclegową. Znajdują siwe tu bogate źródła wód mineralnych - żelaziste szczawy alkaliczne. W uzdrowisku leczone są choroby jelit, żołądka, stawów anemii i choroby kobiece Piwniczna dysponuje bardzo dobrym połączeniem komunikacyjnym . W górnej części doliny Popradu znajduje się kompleks wyciągów narciarskich, co przyciąga co roku rzeszę miłośników "białego szaleństwa".

Żegiestów Zdrój
Niewielkie uzdrowisko leżące na wysokości ok. 450 m. n.p.m. Doskonały klimat , dobre warunki balneologiczne, rozbudowana baza noclegowa sprawiły ż e miejscowość ta uchodzi za uzdrowiskowo atrakcyjne zarówno zimą korzystne warunki śniegowe jak i latem - sporty wodne, wędkarstwo
Wieś założona w 1575 roku. W roku 1846 Ignacy Modwecki odkrył pierwsze źródło wód mineralnych,. Rozbudowa uzdrowiska przypada na lata 1924 - 1929, wybudowano wówczas nowy dom zdrojowy i kilka pensjonatów. Wieś była zamieszkiwana przez Łemków. Obecnie znajduje się tam murowana cerkiew z pocz. XX wieku.

Muszyna
Miasto i uzdrowisko nad Popradem, Szczwanikiem i Muszynką, liczy ok. 5000 mieszkańców. Najstarsza wzmianka o Muszynie pochodzi z 1209 r. Dzisiaj Muszyna to ważny węzeł kolejowy na granicy ze Słowacją i liczące się uzdrowisko. Godne zwiedzenia są liczne zabytki: Ruiny Zamku Biskupiego, średniowieczny układ urbanistyczny, Muzeum Regionalne, dwór starostów muszyńskich, kapliczki.

Powroźnik
Doskonały miejsce wypadowe w Pasmo Jaworzyny Beskidu Sądeckiego. Miejscowość leży pomiędzy dwoma słynnymi uzdrowiskami Krynicą i Muszyną.

KIERUNEK: GORLICE - ZALEW KILIMÓWKA - WYSOWA

Grybów
Miasto w Dolinie Białej otoczone wzniesieniami Gór Grybowskich pomiędzy Nowym Sączem a Gorlicami. Grybów powstał w 1340 r., na szlaku handlowym na Węgry. Zabytki miasta to: filia Muzeum Diecezjalnego w Tarnowie - drewniana plebania z 1699r., domy w rynku, kościół neogotycki ze znajdującymi się wewnątrz obrazami.

Szymbark
Duża wieś na wysokim brzegu rzeki Ropy otoczona zewsząd wzniesieniami Gór Grybowskich. Szymbark założono w XIV w. I był przez szereg lat centrum władzy rodu Gładyszów. Najcenniejszym zabytkiem Szymbarku jest obronny dwór Gładyszów z XVI w.

Gorlice
Miasto leżące nad rz. Ropą przy drodze z Nowego Sącza do Krosna. Niegdyś małe prowincjonalne miasteczko, obecnie najbardziej uprzemysłowiona miejscowość w województwie, którą zamieszkuje ponad 32 tys. osób.
Historia miasta sięga XV w., kiedy to w 1355r. Dziersław I Karwacjan otrzymał od króla Kazimierza Wielkiego przywilej na utworzenie Gorlic. Było to miasto o charakterze rzemieślniczo-handlowym, którego rozwój związany był z dogodnym położeniem przy odwiecznym "trakcie węgierskim" - przez przełęcz Małastowską, Konieczną do Bardejowa Preszova i Koszyc, a także przy szlaku podkarpackim przez Grybów do Nowego Sącza. Przez lata istnienia Gorlice przeżywały wzloty i upadki, o czym możemy się przekonać odwiedzając zachowane na terenie miasta zabytki.

do góry

PRZYDATNE INFO

Urząd Miasta Nowego Sącza
Rynek 1, 33-300 Nowy Sącz
tel: [+48 18] 443 53 08, fax: [+48 18] 443 78 63

Telefony alarmowe i informacyjne:
•Pogotowie ratunkowe: 999, (18) 442-22-23
•Policja: 997, (18) 442-46-30
•Pogotowie ratunkowe - kolejowe: (18) 442-00-06
•Górskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe Grupa Krynicka: (18) 471-29-33
•Górskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe Grupa Gorczańska (18) 26-76-880
•Tatrzańska Linia Ratunkowa 0 603 100 100
•Turystyczna: (18) 443-55-97, 444-24-22
•PKP: (18) 94 36
•PKS: (18) 443-82-02
•MPK: (18) 449-32-80
•LOT: (18) 443-55-97
•Pocztowa: (18) 443-54-63

do góry

Informacje zredagowane przez zespół ZWIEDZAJMY.PL na podstawie materiałów udostępnionych nam dzięki uprzejmości Urzędu Miasta Nowy Sącz (nowysacz.pl). Szczególne podziękowania za życzliwość i współpracę dla Pana Sławomira Sikory. Opisy tras wycieczkowych opracowane przez Centrum Informacji Turystycznej w Nowym Sączu. Autor zdjęć – Bogdan Chrobak.

 
WYZNACZ TRASĘ Z


 
galeria
|| podziękowania i patronaty || redakcja serwisu || regulamin serwisu || PLIKI COOKIES ||
 
 
©2008 zwiedzajmy.pl
copyright GRUPA 2G - wszystkie prawa zastrzezone