zwiedzajmy.pl Polska  
WYSZUKAJ W SERWISIE

strona główna
kujawsko-pomorskie
Powiat Bydgoski
Powiat Chełmiński
P. Golubsko-Dobrzyński
Powiat Grudziądzki
Powiat Radziejowski
Powiat Świecki
Powiat Toruński
Powiat Tucholski
Powiat Żniński
Włocławek
Powiat Radziejowski

    KRÓTKI OPIS     ZABYTKI I MUZEA    INNE ATRAKCJE     NA WYCIECZKI     PRZYDATNE INFO    

 

KRÓTKI OPIS

Powiat radziejowski położony jest w centrum Polski, w granicach administracyjnych województwa kujawsko-pomorskiego, w południowej jego części. Sąsiaduje z takimi powiatami jak: aleksandrowski, kolski, koniński, inowrocławski, włocławski. W skład powiatu radziejowskiego wchodzi 7 jednostek administracyjnych: Miasto Radziejów, Miasto i Gmina Piotrków Kuj. oraz pięć gmin wiejskich: Bytoń, Dobre, Osięciny, Radziejów, Topólka.

Powiat radziejowski jest dość ważnym węzłem komunikacyjnym. Przez powiat przechodzi droga krajowa umożliwiająca połączenie z Poznaniem i Warszawą, a także drogi wojewódzkie umożliwiające dojazd w kierunku północnym: Toruń, Bydgoszcz, Gdańsk oraz południowym: Konin, Kalisz. Ważnym węzłem transportowym i komunikacyjnym jest przebiegająca przez powiat magistrala kolejowa biegnąca ze Śląska aż do Gdańska i Gdyni.

do góry

ZABYTKI I MUZEA

Zabytki Miasta Radziejów:

- Gotycki Kościół Parafii Rzymsko-Katolickiej pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny (I poł. XIV w.);
- Zespół Klasztorny OO. Franciszkanów (ok. 1748 r.), przebudowany w 1930, a następnie w latach 90-tych XX wieku;
- Kościół pw. Podwyższenia Świętego Krzyża ufundowany przez Króla Władysława Łokietka (1331 r.);
- Dzwonnica drewniana Zespołu Klasztornego OO.Franciszkanów z I poł. XIX wieku;
- Ratusz z lat 1822 - 1826 istniejący wg. zapisków od początku XV wieku;
- Układ urbanistyczny miasta XIII - XVI w.;
- Remiza Miejskiej Ochotniczej Straży Pożarnej w poł. XIX wieku;
- Budynek, w którym mieści się Liceum Ogólnokształcące (I poł. XX wieku).

Zabytki Gminy Radziejów:

krajobraz- Biskupice — dwór murowany z połowy XIX w., zbudowany w latach 1980-83, obecnie siedziba Zastępczego Domu Rodzinnego. Należy do niego budynek gospodarczy, murowany z końca XIX w., oraz park krajobrazowy z 2 połowy XIX w.;
- Broniewo - kościół parafialny p.w. ś. Wojciecha i Barbary, drewniany z XVI w., zniszczony, obecny wzniesiony w 1860 roku, późnoklasycystyczny, murowany z cegły na fundamencie kamiennym, dzwonnica murowana z cegły, kapliczka z polowy XIX w. murowana w kształcie słupa;
- Czołówek - zespół dworsko-parkowy I poł. XX w., dwór wybudował Kazimierz Grutzmacher - poseł senator Rzeczypospolitej wiatach 1923-25;
- Opatowice - odkrycia w Opatowicach na tzw. Wzgórzu Prokopiaka datowane na lata 3000 a 2000 p.n.Chr. dotyczą unikatowego w skali ziem Niżu Środkowoeuropejskiego kompleksu osad najstarszej autochtonicznej ludności agrarnej. Zasadnym jest domiemanie, iż Wzgórze odgrywało w tych czasach rolę ważkiego centrum obrzędowego - miejsca okres owych spotkań wielorakich pochodzeniowo społeczności. Uzewnętrznieniem tego jest wyjątkowa intensywność rejestrowanych tutaj pozostałości osadniczych, w tym wielu przejawów zachowań rytualnych;
- Skibin - zespół dworsko-parkowy I poł. XX w. prawdopodobnie dwór wybudowany został przez rodzinę Szweykowskich, ówczesnych właścicieli Skibina.

do góry

INNE ATRAKCJE

radziejówOd kilku lat na Kujawach, we wsi Płowce, niedaleko Radziejowa organizowana jest inscenizacja „Bitwy pod Płowcami", bitwy która ma swoje stałe miejsce w historii Polski. Ponad 670 lat temu na płowieckich polach oddziały króla polskiego Władysława Łokietka starły się w krwawym boju z niezwyciężoną do tamtej bitwy armadą, krzyżacką.

W rocznicę tego wydarzenia odbywa się inscenizacja bitwy, która ściąga do Płowieć i pobliskiego Radziejowa lalka tysięcy, wiernych nieprzerwanie od lat widzów. Sama bitwa, ale także poprzedzający ją wieczorny przemarsz z pochodniami i apel rycerski na rynku w Radziejowie, to szczególna lekcja historii, patriotyzmu i miłości do ojczyzny. Koniecznie trzeba to zobaczyć.

 

do góry

 

NA WYCIECZKI

Nie posiadamy informacji o przebiegu szlaków turystycznych w tej okolicy.

do góry

PRZYDATNE INFO

Starostwo Powiatowe w Radziejowie
ul. Kościuszki 17
88-200 Radziejów
tel/fax +48 54 285 06 18, 285 07 18

Komenda Powiatowa Policji w Radziejowie
nr tel. 054 231 84 00,

do góry

Informacje zredagowane przez zespół ZWIEDZAJMY.PL na podstawie materiałów udostępnionych nam dzięki uprzejmości Starostwa Powiatowego w Radziejowie (radziejow.pl). Szczególne podziękowania za życzliwość i współpracę dla Pana Marka Szuszmana.

 
WYZNACZ TRASĘ Z


 
galeria
|| podziękowania i patronaty || redakcja serwisu || regulamin serwisu || PLIKI COOKIES ||
 
 
©2008 zwiedzajmy.pl
copyright GRUPA 2G - wszystkie prawa zastrzezone